4.9 C
Pristina
Wednesday, February 21, 2024

Bindje moldave: Rusia do na sulmojë!

Më të lexuarat

Leximi i synimi të Moskës tej Ukrainës

Shefi i inteligjencës së Moldavisë tha se ekzistonte një rrezik “shumë i lartë” për një ofensivë të re ruse në lindje të vendit të tij vitin e ardhshëm dhe se Moska ende synon të sigurojë një korridor tokësor përmes Ukrainës në rajonin separatist moldav të Transnistrisë.

Komentet nga Alexandru Musteata, kreu i Shërbimit të Informacionit dhe Sigurisë, pasuan një mesazh të fundit nga Ukraina, kur gjeneralët e lartë ushtarakë paralajmëruan për kërcënimin e një ofensive të madhe ruse në fillim të vitit të ardhshëm.

“Çështja nuk është nëse Federata Ruse do të bëjë një inkursion të ri në territorin e Moldavisë, por kur do ta bëjë atë”, tha Musteata për kanalin televiziv TVR-Moldavi.

Ai tha se agjencia e tij beson se Rusia po shqyrton disa skenarë për të arritur në Moldavi dhe se është e mundur që ofensiva të nisë në janar ose shkurt, ose më vonë në mars ose prill. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit