30.6 C
Pristina
Monday, June 17, 2024

BE-ja reagon ndaj bastisjeve të forcave izraelite në Xhaminë Al-Aksa

Më të lexuarat

“Në këtë periudhë është shumë e rëndësishme që të ruhet statusi historik i vendeve të shenjta”, tha Stano, duke bërë të ditur se BE-ja ka shqetësim të thellë nga dhuna dhe tensioni që u rrit brenda një nate në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa

Komisioni i Bashkimit Evropian (KE) ka reaguar ndaj bastisjes së forcave izraelite në xhaminë Al-Aksa dhe ka kërkuar që të ruhet statusi i vendeve të shenjta, transmeton Anadolu.

Peter Stano, një prej zëdhënësve të KE-së, në një konferencë të rregullt për media tha se BE-ja po ndjek nga shumë afër se çfarë po ndodh në Izrael dhe në territoret palestineze nën pushtim.

“Në këtë periudhë është shumë e rëndësishme që të ruhet statusi historik i vendeve të shenjta”, tha Stano, duke bërë të ditur se BE-ja ka shqetësim të thellë nga dhuna dhe tensioni që u rrit brenda një nate në kompleksin e xhamisë Al-Aksa.

Stano më tej përsëriti thirrjen e BE-së ndaj të gjitha palëve që të tregojnë vetëpërmbajtje maksimale dhe të distancohen nga veprimet që do të rrisin tensionin i cili aktualisht është i lartë.

Çfarë ka ndodhur?

Mbrëmë, një grup palestinezësh u strehuan në Xhaminë e Kibles brenda kompleksit të Al-Aksasë pas namazit të teravisë, pasi kolonët fanatikë hebrenj bënë thirrje për bastisje në xhaminë Al-Aksa dhe për të bërë kurban këtu për shkak të festës së tyre të shenjtë të Pesah (Pashkë).

Forcat izraelite e shndërruan në fushë beteje faltoren e shenjtë gjatë bastisjes që kryen në Al-Aksa në orët e syfyrit, duke ndërhyrë me forcë ndaj atyre që u strehuan në Xhaminë e Kibles. Forcat izraelite bastisjen e tyre e vazhduan edhe pas namazit të sabahut.

Gjatë bastisjeve u arrestuan mbi 200 persona të strehuar në Xhaminë e Kibles.

Pas bastisjeve që policia izraelite zhvilloi ndaj xhamisë Al-Aksa, nga Rripi i Gazës nën bllokadë u lëshuan raketa në drejtim të Izraelit.

Në një deklaratë nga zyra e zëdhënësit të ushtrisë izraelite thuhet se në drejtim të qytetit Sderot u lëshuan pesë raketa, katër prej tyre janë shkatërruar nga sistemet e mbrojtjes ajrore dhe një raketë ka rënë në tokë të hapur.

Avionët izraelitë në kundërpërgjigje ndaj raketave kryen sulm ajror ndaj dy pikave në perëndim të Rripit të Gazës.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit