19.7 C
Pristina
Wednesday, August 10, 2022

Avionë turq tërbojnë Athinën

Më të lexuarat

Fqinjët që ende s’po e gjejnë paqen

Ministri i Jashtëm grek tha se i kishte dërguar një “notë proteste” Turqisë, duke dënuar “shkeljen e paprecedentë të sovranitetit grek” nga dy luftëtarë turq gjatë ditës.

Me urdhër të ministrit Nikos Dendias, “kryesekretari i Themistokliut Demiris dërgoi një notë proteste në ambasadën turke në Athinë” pasi “dy luftëtarë turq hynë ilegalisht në hapësirën ajrore greke“, tha ministria në një deklaratë.

Avionët turq iu afruan portit të Aleksandoupolit, pranë kufirit greko-turk në Greqinë verilindore, “vetëm 2.5 milje detare”, thuhej në tekst.

Ministria e përshkroi veprimin si një “përshkallëzim të qartë të provokimit turk”, i cili “shkel parimet themelore të së drejtës ndërkombëtare” duke dëmtuar unitetin e NATO-s dhe duke kërcënuar qartë Bashkimin Evropian në një moment kritik.

Alexandroupoli është “porti kryesor për zhvendosjen e forcave të NATO-s”, kujton ministria, e cila do të informojë aleatët dhe partnerët e saj, BE, NATO dhe OKB për këtë incident.

Athina dhe Ankaraja, fqinjët dhe aleatët e NATO-s, kanë pasur tradicionalisht marrëdhënie të tensionuara, të cilat janë përkeqësuar vitet e fundit për shkak të përpjekjeve turke për të kërkuar naftë dhe gaz në Mesdheun lindor.

Athina po i kërkon vazhdimisht llogari Turqisë fqinje për hyrjen e avionëve të saj luftarakë në hapësirën ajrore greke. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit