6.4 C
Pristina
Friday, April 19, 2024

Austri: Koalicioni i ri do të ndalojë hixhabin për vajzat nën 14 vjeç

Më të lexuarat

Marrëveshja e koalicionit midis Partisë Popullore Austriake (OVP) dhe Partisë së Gjelbër përfshin ndalimin e hixhabit në shkolla deri në moshën 14 vjeç dhe ndalimin parandalues ​​për emigrantët potencialisht të rrezikshëm, njoftuan media austriake.

Sipas mediave, masat janë pjesë, siç përshkruan udhëheqësi i OVP-së, Sebastian Kurz, i qëndrimit të tij të mprehtë për imigrimin e paligjshëm dhe “Islamin politik”.

Kurz dhe drejtuesi i të Gjelbërve, Werner Kogler, thanë më herët se ata kishin arritur një marrëveshje sipas së cilës udhëheqësi OVP do të bëhej përsëri kancelar.

Të dy palët do të publikojnë detaje të marrëveshjes gjatë gjithë ditës. Analistët thonë se nëse pretendimet e mediave konfirmohen, shumë përkrahës të Gjelbërve do ta kenë shumë të vështirë ta pranojnë.

Marrëveshja e koalicionit ende nuk është miratuar nga organi kryesor i Gjelbërve, të cilëve do t’u përkasin katër nga 15 ministri.

Partia Popullore Austriake mori 37.5 përqind të votave, ndërsa të Gjelbrit u renditën në vendin e katërt me 13.9 përqind. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit