22 C
Pristina
Saturday, May 25, 2024

Argjentina në prag të kolapsit: Deri në fund të vitit, inflacioni 169 për qind

Më të lexuarat

Norma vjetore e inflacionit në Argjentinë pritet të arrijë në 169.3 për qind deri në fund të vitit.

Departamenti i Statistikave të Argjentinës, Indec njoftoi, pak më shumë se një muaj para zgjedhjeve presidenciale, se inflacioni tashmë i lartë në vend është rritur më tej.

Norma e inflacionit në muajin gusht u rrit me 12,4 për qind në bazë mujore dhe me 124,4 për qind në bazë vjetore, përmbledh raportin agjencia gjermane e lajmeve DPA.

Norma e inflacionit në ekonominë e dytë më të madhe të Amerikës së Jugut, e cila po përballet me një krizë të rëndë financiare dhe ekonomike, është një nga më të lartat në botë. Për të mbuluar deficitin buxhetor, banka qendrore printon vazhdimisht para të freskëta, raporton reuters.

Analistët e bankës qendrore të Argjentinës nuk janë optimistë as për të ardhmen. Kështu, në raportin e fundit mujor mbi pritjet e tregut, parashikimi i rritjes së inflacionit për këtë vit është përkeqësuar, domethënë pritet që inflacioni në vend të rritet në 169.3 për qind deri në fund të vitit, raporton agjencia spanjolle e lajmeve Efe.

Nëse parashikimet realizohen, Argjentina do ta tejkalojë shumë inflacionin rekord nga fundi i vitit të kaluar, kur ishte 94.8 për qind.

Rritja e inflacionit në muajin gusht u lidh me një vendim të bankës qendrore të Argjentinës për të zhvlerësuar ndjeshëm monedhën kombëtare, peson argjentinase, me 22 për qind muajin e kaluar në përgjigje të fitores së papritur të liderit të ekstremit të djathtë, Javier Milea në zgjedhjet paraprake.

Në zgjedhjet presidenciale, të cilat do të mbahen më 22 tetor, Miley do të përballet me ministrin e ekonomisë, Sergio Massa nga kampi i qeverisë së majtë peroniste dhe ish-ministren e Brendshme, Patricia Bulritz nga koalicioni opozitar konservator.

Presidenti aktual, Alberto Fernandez nuk do të kandidojë për një mandat të ri. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit