2.6 C
Pristina
E shtunë, 17 Prill, 2021

Arabia Saudite konfirmon rastin e parë të prekur me koronavirus

Më të lexuarat

Ministria e Shëndetit të Emirateve të Bashkuara Arabe, tha se është konfirmuar një rast i ri koronavirus në anëtarët e një familjeje nga qyteti qendror i Kinës, Wuhan.

Nuk ishte e qartë se sa njerëz ishin infektuar deri tani me këtë virus, pas njoftimit zyrtar të propozimit nga Trump.

Organiza Botërore e Shëndetit, ka thënë se është e sigurt në aftësinë e Kinës për të përmirësuar gjendjen nga koronavirusi, por shqetësimi po rritet pasi autoritetet shëndetësore njoftuan se numri i rasteve të konfirmuara ishte rritur nga 1,459 në 5,974.
Numri i vdekjeve nga virusi u rrit nga 26 në 132, pothuajse të gjithë nga viktimat ishin nga provinca e Hubei, kryeqyteti i të cilit është ëuhan, kur virusi u shfaq muajin e kaluar në një treg të kafshëve të egra.
Shqetësimi po rritet gjithashtu për ndikimin e virusit në ekonominë e dytë më të madhe në botë, me linjat ajrore që ndërpresin fluturimet për në Kinë dhe kompanitë globale që kufizojnë udhëtimet e punonjësve atje.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit