7.5 C
Pristina
Saturday, March 2, 2024

Ambasadorja e SHBA-së në OKB kërkon zbatimin e shpejtë të Marrëveshjes së Ohrit

Më të lexuarat

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Linda Thomas-Greenfield ka bërë thirrje për zbatim të shpejtë të marrëveshjes së Ohrit, marrëveshje kjo e arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e raporteve.

Ambasadorja Thomas-Greenfield, përfaqësuese e SHBA-së në Kombet e Bashkuara një ditë më parë është takuar në Nju Jork me ministren e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, ndërsa kanë diskutuar për partneritetin ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës dhe angazhimin e tyre të përbashkët për avancimin e stabilitetit dhe prosperitetit në Ballkanin Perëndimor.

Ambasadorja Thomas-Greenfield uroi për siç tha marrëveshjen historike për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi, ligjërisht të detyrueshme dhe kërkoi zbatimin e  shpejtë të saj.

Ajo përsëriti qëndrimin se Shtetet e Bashkuara do të mbeten të angazhuara në mënyrë aktive për të mbështetur Kosovën dhe Serbinë në zbatimin e angazhimeve të tyre në ndjekje të një marrëdhënieje të parashikueshme dhe paqësore. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit