1.4 C
Pristina
Thursday, December 7, 2023

Të jesh greke, e re në moshë, të kalosh në Islam pasi je pagëzuar në kishë…

Më të lexuarat

Si u rrah brutalisht nga i ati 24-vjeçarja nga Volosi e shfaqur me shami

Një 24-vjeçare greke është shfaqur në sallat e gjyqit të Volosit me fytyrë të shpërfytyruar nga druri i egër që i ka dhënë babai i saj 50-vjeçar, pasi ka vendosur kalimin në Islam, raportojnë mediat greke

Vajza, e cila tani punon në një laborator kërkimor mjekësor në një universitet në Britaninë e Madhe, ku studioi për biomjekësi, bëri një ankesë kundër babait të saj të huaj për rrahje. “Më rrahu për 20 minuta sepse nuk donte që unë të mbaja shami”, dëshmoi ajo në gjykatë ndërsa babai i saj qante dhe kërkonte falje. Prokurorja e rrethit, znj. Papakosta, duke mbrojtur fillimisht të drejtën e vetëkuptueshme të çdo personi për të besuar në çfarëdo lloj doktrine, dha dënimin me tre vjet burgim për të atin e vajzës.

Sipas gegonota.neës, e reja, e cila jetoi gjithë jetën e saj derisa u largua për studime në një fshat të rrethit të Riga Fereos, u shfaq në sallën e gjyqit me një maskë, për të fshehur shenjat e dhunës në fytyrë, ku thuhet se njëri sy gati s’i dukej për shkak të inflamacionit.

Historia e rastit

Viktima kishte vendosur të kalonte disa ditë me prindërit dhe vëllain e saj 13-vjeçar duke u kthyer nga Anglia, ndërsa siç tha në dëshminë e saj, kishte njoftuar prindërit e saj përmes telefonit për vendimin e saj për të kaluar në Islam. Sipas raportimit të faqes lokale, prindërit e së resë kishin reaguar ashpër në telefon, e kishin paralajmëruar që të mos vinte në Greqi, por kur shpirtrat u qetësuan më në fund vendosi të vinte të shtunën e kaluar për t’i parë. Kur babai i saj e pa të veshur me shami kur shkoi ta merrte nga stacioni i autobusit në Volos, filloi sulmin. “Ti na diskrediton kudo” i tha ai.

Me të mbërritur në shtëpi, debatet nuk kanë të ndalur. 24-vjeçarja e veshur me shami ka vendosur të qëndrojë në dhomën, por ai nga inatosja e pafrenueshme ka nisur ta godiste dhe aty. Nëna e saj u fut për ta shpëtuar nga duart e tij, por ai e ka goditur edhe atë.

“Më tha se do të më vriste fillimisht mua dhe më pas fëmijën”, ka thënë në dëshminë e saj nëna, e cila ka shkuar dhe ka kërkuar ndihmë nga fqinjët. “Ti ke marrë rrugën e djallit” i ka bërtitur babai vajzës së tij të gjakosur 24-vjeçare, ndërsa ai vetë është ateist, por respekton zakonet e komunitetit të krishterë ku jeton. Nëna pranoi se burri i saj është i dhunshëm dhe e rrah atë dhe fëmijët. 24-vjeçarja, e lindur në një fshat të Volosit, është pagëzuar  krishterë.

“Në shtëpi, ai bërtiste se muslimanët janë të sëmurë dhe nuk më lejonte t’i shpjegoja se është e drejta ime të kërkoj, të hulumtoj fetë dhe të marr vendime. Gjithsesi jam kundër paraqitjes së pjesëve të trupit të zhveshura”, tha ajo.

Ndërsa fjalët e të atit në gjyq qenë: “Gjithçka më ndodhi me nerva sepse edhe unë e kam dorën të rëndë. Nuk do t’ua prek më një fije floku”, tha ai nën pendesë, ndërsa prokurorja tha se duhet të ishte në pozicionin e të pandehurit shumë vite më parë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit