10.7 C
Pristina
Monday, April 22, 2024

Xheferi flet shqip në PE: Bullgaria nuk mund të pengojë integrimin e Maqedonisë së Veriut

Më të lexuarat

Kreu i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, para Komitetit për Punë të Jashtme, në kuadër të Samitit “Parlamenti Evropian – Ballkani Perëndimor”, dje foli në gjuhën shqipe.

“Për fat të keq, në vend të bisedimeve tani po ballafaqohemi me pengesë për disa kërkesa të caktuara bilaterale. Qëndrimi ynë është se korniza e dakorduar me Bullgarinë na jep bazë për bashkëpunim dhe ne jemi të gatshëm për të tejkaluar situatën sipas standardeve ndërkombëtare. Gjithashtu dëshiroj të theksoj se këto ngjarje nuk duhet të kenë ndikim në hapjen e bisedimeve për anëtarësim”, tha mes tjerash Xhaferi.

Krahas kryekuvendarit Talat Xhaferi, në Parlamentin Evropian ishin edhe dy kryeparlamentarët shqiptarë, Gramoz Ruçi dhe Glauk Konjufca si dhe të shteteve të tjera në rajon.null

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit