27.6 C
Pristina
Sunday, September 26, 2021

Xhamia historike e trashëgimisë osmane në Somaliland tërheq vëmendjen e vizitorëve

Më të lexuarat


Xhamia e ndërtuar në periudhën e Kanuni Sulltan Sulejmanit, mban gjallë frymën osmane në rajon
Mesut Karaduman

Berbera
BERBERA (AA) – Xhamia historike që mban gjurmët e Shtetit Osman në Berbera, qyteti port strategjik i shtetit afrikan, Somaliland, tërheq vëmendjen e vizitorëve, raporton Anadolu Agency (AA).

Xhamia e ndërtuar në periudhën e Kanuni Sulltan Sulejmanit, mban gjallë frymën osmane në rajon.

Xhamia e lashtë është një nga destinacionet për vizitorët e këtij qyteti.

Disa nga vizitorët e xhamisë pasi falin namazin, fotografohen dhe informohen rreth historisë së xhamisë.

/aa/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit