17.4 C
Pristina
Tuesday, May 30, 2023

WP: Ja kush i nxorri sekretet amerikane në publik

Më të lexuarat

Zbulimi nëpërmjet rrjetit Discord, sipas Washington Post

Personi përgjegjës për publikimin e dokumenteve të klasifikuara amerikane, që nxitën një hetim të sigurisë kombëtare, është një 20-vjeçar i apasionuar pas armëve, i cili punonte në një bazë ushtarake, raportoi Washington Post, duke cituar anëtarët e rrjetit social Discord.

Sipas raportit të gazetës amerikane, personi ndau informacione konfidenciale në atë platformë mesazhesh në një grup me rreth njëzet meshkuj që ndajnë një “dashuri të përbashkët për armët, pajisjet ushtarake dhe Zotin”, raporton Reuters.

Washington Post, e cila nuk e përmendi emrin e personit, e bazoi raportin e saj në një bisedë me dy anëtarë të grupit në Discord.

“I fortë, i armatosur, i stërvitur”

Personi e përshkroi veten në internet si “shkollë e vjetër”, sipas dëshmisë, ndërsa një nga burimet e Postit e përshkroi atë si dikë në fillimet deri në mesin e të 20-tave, i cili ishte një model për anëtarët e tjerë të grupit.

“Ai është në formë. Ai është i fortë. Ai është i armatosur, i trajnuar. Ai është pothuajse gjithçka që mund të prisni nga një film i çmendur”, tha një nga anëtarët, i cili është nën 18 vjeç dhe foli në kushte anonimiteti me lejen e nënës së tij, raportoi WP.

Discord tha në një deklaratë të mërkurën se po bashkëpunonte me autoritetet amerikane, pasi Departamenti Amerikan i Drejtësisë nisi një hetim zyrtar penal javën e kaluar.

Pentagoni, i cili nisi rastin, aktualisht po vlerëson dëmin e shkaktuar nga publikimi ndoshta më i dëmshëm i informacionit të klasifikuar amerikan në vitet e fundit. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit