1.2 C
Pristina
E premte, 16 Prill, 2021

Vdes Neil Armstrong, njeriu i parë që eci ne hënë

Më të lexuarat

Neil Armstrong, njeriu i parë që eci në hënë, vdiq të shtunën disa javë pas një operimi në zemër dhe disa ditë pas ditëlindjes së 82-të.

Familja e tij raportoi për vdekjen sot pasdite ku në një deklaratë thuhej se ai vdiq nga komplikimet që pasuan nga procedurat kardiovaskulare.
Armstrong udhëhoqi anijen kozmike Apollo 11 që ateroi në hënë me 20 qershor të vitit 1969, nga ku dërgoi mesazhin e famshëm për në tokë: “Ky është një hap i vogël për njëriun, ndërsa i madh për njerëzimin.”/mesazhi/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit