6.9 C
Pristina
Monday, December 5, 2022

“Vdekja nga frika” e një fëmije palestinez, tronditet dhe SHBA(!)

Më të lexuarat

Ç’i ndodhi Rayyan Suleiman-it teksa po kthehej nga shkolla?

Shtatë-vjeçari Rayyan Suleiman po kthehej në shtëpi nga shkolla me shokët e tij të klasës në fshatin Tukou kur ushtarët izraelitë filluan t’i ndiqnin ata.

Një djalë palestinez vdiq nga arresti kardiak pasi u ndoq nga ushtarët izraelitë në Bregun Perëndimor të pushtuar të enjten, tha babai i tij, me ushtrinë që e refuzoi atë version dhe SHBA-të që  shprehën pikëllimin për incidentin dhe bënë thirrje për një hetim.

7-vjeçari Rayyan Suleiman po kthehej në shtëpi nga shkolla me shokët e tij të klasës në fshatin Tukou kur ushtarët izraelitë filluan t’i ndiqnin dhe ai “vdiq në vend nga frika”, tha babai i tij Yasher në një video të postuar në rrjetet sociale.

Një ekzaminues mjekësor tha se nuk kishte shenja lëndimesh dhe shtoi se vdekja e tij duket se ishte për shkak të arrestit kardiak. Ministria e Jashtme palestineze e dënoi incidentin, duke e quajtur atë një “krim të tmerrshëm” nga Izraeli.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se trupat në zonë në kohën e incidentit po kërkonin palestinezët që dyshohet se u larguan nga fshati pasi qëlluan me gurë shoferët.

“Hetimi fillestar ka treguar se nuk ka asnjë lidhje mes kërkimeve të kryera nga forcat e armatosura izraelite në zonë dhe vdekjes tragjike të fëmijës”, shtoi ai.

Në Uashington, zëvendës zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel tha se “Shtetet e Bashkuara janë të shokuar nga vdekja e një fëmije të pafajshëm palestinez”.

 “Ne mbështesim një hetim të plotë dhe të menjëhershëm për rrethanat që lidhen me vdekjen e fëmijës” së bashku me hetimin e ushtrisë izraelite, shtoi ai. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit