6.9 C
Pristina
Monday, December 5, 2022

Gjermania “armatos rëndë” Saudinë

Më të lexuarat

Vendimi i Berlinit pak ditë pas vizitës së Olaf Solz në Mbretëri

Qeveria gjermane miratoi eksportin e pajisjeve të mbrojtjes me vlerë 36 milionë euro në Arabinë Saudite, disa ditë pasi kancelari Olaf Solz vizitoi vendin, i cili është një nga eksportuesit më të mëdhenj të energjisë në botë.

Sipas dokumentit të dërguar në Parlamentin Federal nga Ministri i Ekonomisë Robert Hambeck, koalicioni qeverisës, për herë të parë që nga fillimi i mandatit të tij, po përdor përjashtime për të lejuar shitjen e armëve Arabisë Saudite. Qeveria e mëparshme kishte ndaluar eksportin e sistemeve të armëve në vend, për shkak të përfshirjes së saj nga njëra anë në luftën në Jemen dhe nga ana tjetër në vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi.

Por koalicioni qeverisës tani do të përdorë përjashtimin për armët e prodhuara në bashkëpunim me vendet e tjera për të miratuar shitjen e pjesëve rezervë dhe municionit për avionët Eurofighter dhe Tornado për 36 milionë euro.

Sipas revistës Der Spiegel, si pjesë e një programi të bashkëpunimit evropian, do të shiten edhe pjesë këmbimi për aeroplanin Airbus A330 me vlerë të paktën 1.3 milionë. Përveç Gjermanisë, në programin e armatimit marrin pjesë edhe Italia, Spanja dhe Britania e Madhe, të cilat para disa vitesh i shitën Arabisë Saudite avionë luftarakë nga programet e përbashkëta me vendet e tjera.

Vendimi i qeverisë u kritikua nga Sevim Dagdelen, zyrtari i politikës së jashtme të Die Linke: “Me sa duket dikush ka humbur të gjitha pengesat për armatimin e regjimeve autoritare dhe nxitjen e luftërave në mbarë botën,” tha politikani i krahut të majtë.

Olaf Solz vizitoi Emiratet e Bashkuara Arabe, Katarin dhe Arabinë Saudite fundjavën e kaluar, i shoqëruar nga një delegacion i madh biznesi. Në Jeddah, kancelari u takua me princin e kurorës Mohammed bin Salman, me të cilin, tha ai, diskutoi gjithashtu çështjen e vrasjes së Khashoggi në Stamboll. “Ne diskutuam të gjitha çështjet që kanë të bëjnë me të drejtat e njeriut dhe liritë civile. Dhe kështu duhet të jetë. Ju mund të jeni i sigurt se nuk ka mbetur asgjë pa u thënë”, tha z. Soltz në kthimin e tij nga Arabia Saudite.

Katër vjet më parë, qeveria gjermane dënoi vrasjen e gazetarit saudit dhe “nuk do ta rishikojë këtë qëndrim”, tha kancelari në një deklaratë përpara udhëtimit në Gjirin Persik.

Pas takimit me princin e kurorës, Olaf Solz iu referua marrëdhënieve të vjetra ekonomike dhe politike me Arabinë Saudite. “Është e drejtë dhe e rëndësishme të diskutohet zhvillimi i rajonit dhe mundësitë e marrëdhënieve ekonomike në terren. I pyetur atëherë për mundësinë e eksportimit të sistemeve të pajisjeve në vend, kancelari foli për “politikën shumë strikte” të qeverisë gjermane. “Në bazë të këtyre rregullave do të vazhdojnë të merren vendime të mirëmenduara”, theksoi ai, duke paralajmëruar me sa duket vendimin aktual. Qeveria e Angela Merkel gjithashtu vendosi për përjashtime të ngjashme në 2020 dhe 2021. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit