18.5 C
Pristina
E mërkurë, 12 Maj, 2021

Vaji i peshkut i dobishëm për ruajtjen nga skleroza

Më të lexuarat

Kërkuesit shkencorë kanë arritur në konkluzionin se vaji i peshkut të mbron ndaj sklerozës.

Sipas një studimi të të publikuar në revistën ‘Neurology’ thuhet se njerëzit me nivele të larta omega-3 (që gjendet me shumicë tek vaji i peshkut) kanë një tru më të madh në moshë të thyer dhe kjo gjë ndihmon në shëndetin e këtij organi.

Vaji i peshkut rekomandohet të konsumohet një herë në javë, ndërsa peshku rekomandohet të hahet 2 herë në javë. /albeu/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit