10.1 C
Pristina
Friday, October 22, 2021

Turqia e quan “të njëanshme” deklaratën e vendeve mesdhetare të BE-së

Më të lexuarat

Turqia reagoi ndaj qëndrimit “të njëanshëm” të vendeve të BE-së në lidhje me rajonin

Deklarata e re nga grupi i shteteve mesdhetare të BE-së është e njëanshme dhe larg nga realiteti, tha Turqia, transmeton Anadolu Agency (AA).

Trajtimi i çështjeve të Mesdheut Lindor, Qipros dhe refugjatëve në deklaratën e përbashkët Med9, sikurse vitin e kaluar, është i njëanshëm dhe pa vizion, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Tanju Bilgiç në një deklaratë me shkrim.

Bilgiç u bëri thirrje vendeve të BE-së që nënshkruan deklaratën të braktisin qëndrimin e tyre të njëanshëm, në të cilin ata ndoqën verbërisht Greqinë dhe administratën greke qipriote nën maskën e solidaritetit.

Nëntë vende evropiane në kufi me Mesdheun u takuan në samitin Med9 në Athinë të premten.

Samiti mblodhi së bashku udhëheqësit e Spanjës, Francës, Italisë, Maltës, Greqisë, Qipros Greke, Sllovenisë dhe Kroacisë, si dhe ministrin e jashtëm portugez dhe Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Pjesëmarrësit miratuan gjithashtu një deklaratë të përbashkët për çështjet me rëndësi politike dhe humanitare, duke iu referuar paqes, sigurisë dhe stabilitetit në Mesdhe si një përparësi strategjike për BE-në.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit