4.6 C
Pristina
Tuesday, March 28, 2023
- Advertisement -spot_img

TAG

Vetëzhvillim

Çfarë janë Soft skills dhe pse janë kaq të rëndësishme?

Soft skills janë aftësi jo-teknike që nxisin produktivitetin, efikasitetin dhe komunikimin efektiv në vendin e punës. Disa aftësi të buta mund të jenë gjithashtu...

Dëshironi të qëndroni të shkathët në një ekonomi të dobët? Mendoni si një startup

NGA SHAMA HYDER Startup-et janë të prirur të lulëzojnë në kohë të vështira ekonomike, sepse janë të zhdërvjellët. Ata kanë avantazhin e shpenzimeve të ulëta,...

5 mënyra për të tingëlluar bashkëpunues në një intervistë pune

Ju rrisni gjasat të kapni një ofertë pune, nëse dukeni si një lojtar ekipi. Nga JUDITH HUMPHREY Një çështje me të cilën përballen punëkërkuesit, është shfaqja...

Burime e fuqisë së liderit

Për ta kuptuar këtë temë ma mirë; preferohet kjo hyrje e shkurtë. Sipas mendimit të pjesës dërmuese të dijetarëve islam, burimet e sheriatit- legjislacionit...

3 hapa për të mos krijuar varësi ndaj punës

Dëshironi të ekuilibroni jetën tuaj, por e keni të vështirë të vini kufi midis jetës dhe punës? Psikologjia mund të ndihmojë. Në të shkuarën, koha...

Bill Gates për fillimet e tij: Isha shumë intensiv, nuk njihja pushime!

Dobësitë, opinionet e rrënjosura që kanë ndryshuar që atëherë dhe këshillat më të dobishme që ai ende mban, bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates foli...

Katër 4 lloje të njerëzve të pasur: tre rregullat që ata përdorën për t’u bërë milionerë

Tom Corley, një planifikues financiar dhe autor i librave mbi zakonet e të pasurve, ka botuar studimin e tij pesëvjeçar “Zakonet e të pasurve”,...

Frika për ngadalësim ekonomik nuk mjafton për t’i ndaluar punonjësit të ndryshojnë kompaninë

Frika nga recesioni nuk është aq e fortë sa të ndalojë punëtorët në të gjithë globin që të kërkojnë punë të reja në 2023,...

Puna, motiv për realizimin e ëndrrave

Intervistë me Arbnora Fejza – Idrizin, autoren e tri rekordeve Guinness Ju keni arritur që për herë të tretë të hyni në librin e rekordeve...

Rreziqet e qëndrimit ulur gjatë gjithë ditës

Keni dëgjuar për rreziqet e qëndrimit ulur gjatë gjithë ditës, por nëse keni një punë të tillë nuk mund të bëni shumë për këtë....

Latest news