18.7 C
Pristina
Saturday, April 13, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Bota

Energjia, ç’synohet nga era dhe dielli deri 2030-ën?

Avancimi drejt një burimi të ri klimatik me çmime më të ulëta Rritja eksponenciale e sektorit do të thotë se projektet e energjisë së erës...

Ç’duhet të dini nëse doni të blini makinë në Gjermani

Treguesit e çmimeve të muajve të fundit, tendenca më pas Makina mesatare e përdorur kushtoi 28,858 euro në Gjermani në maj 2023. Kjo është 0.8...

Raportim: Arabia Saudite kërcënoi SHBA-në me “pasoja të mëdha ekonomike” në konfliktin e naftës

Ky pretendim i gazetës erdhi bazuar në dokumentet e klasifikuara të publikuara në aplikacionin e mesazheve Discord të përqendruar në videolojërat. Bin Salman e bëri...

Britania do të organizojë samitin e parë global për sigurinë e inteligjencës artificiale

Në samit do të diskutohen rreziqet e inteligjencës artificiale dhe mënyrat për t’i ulur këto me rrugën e veprimit të koordinuar ndërkombëtar Britania e Madhe...

Shpyllëzimi i Amazonës në Brazil bie me 31 për qind

Sipas informacioneve të sistemit satelitor DETER, i cili mat nivelin e mbulimit të pyjeve në pyjet tropikale të Amazonës, në pesë muajt e parë...

Pse kompanitë gjermane po e zhvendosin prodhimin jashtë vendit?

BDI ka kryer hulumtime mbi kushtet e prodhimit dhe biznesit të kompanive industriale të mesme që operojnë në Gjermani, transmeton Anadolia. Russwurm, duke prezantuar hulumtimin,...

Pse fluturimet drejt dhe nga Gjermania janë kaq të shtrenjta?

Aktualisht, do të preken edhe pasagjerët që udhëtojnë për në Gjermani. Në një intervistë me Bild am Sonntag të Gjermanisë në maj, CEO i TUI...

BE-ja kërkon nga punonjësit e saj të mos përdorin inteligjencën artificiale

BE-ja kërkon nga punonjësit e saj të mos përdorin inteligjencën artificialeKomisioni Evropian ka përgatitur rregulla të reja që vendosin kufizime për përdorimin e teknologjive...

Gjermania bie në recesion pasi inflacioni godet ekonominë

Inflacioni i vazhdueshëm ka ndihmuar në shtyrjen e Gjermanisë në recesion në tre muajt e parë të vitit, tregojnë tw dhwnat e fundit. Ekonomia më...

Kolapsi financiar po e pret SHBA-në: Sistemi i pensioneve do të pësojë, çmimet e pasurive të paluajtshme do të bien, normat e interesit do...

Nëse Kongresi i SHBA-së dhe Shtëpia e Bardhë nuk heqin tavanin e borxhit kombëtar prej 31.4 trilionë dollarësh, Departamenti i Thesarit nuk do të...

Latest news