1.1 C
Pristina
Wednesday, March 29, 2023
- Advertisement -spot_img

TAG

Analiza dhe raporte

Nga “Quiet quitting” te “Quiet firing”, trendi i ri që po shkakton stuhi në punë

Shkarkimi në heshtje u referohet sjelljeve të drejtuesve që shkarkojnë indirekt punonjësit duke mos u dhënë mundësi në vendin e punës. Nga “Quiet quitting” (Dorëheqja...

Nobelisti amerikan: Europa përballë faturave të kripura të energjisë, si duhet të sillen qeveritë ndaj qytetarëve

Perëndimi nuk është saktësisht në luftë me Rusinë. Mirëpo, as nuk është në paqe, siç vëren në artikullin e tij në New York Times,...

Sa kushton formimi i një vendi të ri të punës në Kosovë?

Kur flitet për mundësinë e krijimit të vendeve të reja të punës, duke iu referuar analizave të ekspertëve të fushës së ekonomisë, kostoja e...

Skllavëria moderne: ç’thuhet në raportin e fundit të OKB-së?

Skllavëria moderne është rritur vitet e fundit – kryesisht për shkak të pandemisë – me rreth 50 milionë njerëz të detyruar të punojnë ose...

Studimi, ja si një punonjës i keq mund të ndikojë tek i gjithë ekipi

Mjafton një mollë e keqe, thotë një fjalë e urtë, për të prishur të gjithë arkën me mollë. Po kështu ndodh edhe me punonjësit. Një...

BQE këmbëngul në rritjen e normave të interesit – Vendimi, për të ndaluar rritjen e shpejtë të inflacionit në Eurozonë

Banka Qendrore Europiane këmbëngul se normat e interesit në të gjithë eurozonën duhet të vazhdojnë të rriten për të ndaluar inflacionin në rritje të...

Mikrofinancat rrisin fitimet: Profit prej mbi 10 milionë eurosh deri në Korrik 2022

Institucionet mikrofinanciare (IMF) në Kosovë po vazhdojnë të rrisin fitimet e tyre milionëshe muaj pas muaji. Vetëm deri në muajin korrik të këtij viti,...

Sipas ekspertëve, ekonomia e Vladimir Putin është e paralizuar nga sanksionet ndaj Rusisë

Sanksionet ndaj Rusisë po funksionojnë sepse ekonomia e Putin është e paralizuar. Ky përfundim vjen nga një studim i “Yale University”, duke shtuar se...

Si ka vazhduar të rritet ekonomia e Turqisë, pavarësisht inflacionit të lartë?

Shumë biznese turke po mbijetojnë me vështirësi, shkruan The Economist Në murin e zyrës, Savas Mahsereci ka varur një fotografi bardhezi të babait dhe gjyshit,...

Ekonomia/ Inflacioni rritet në të gjithë botën

Pas pandemisë, inflacioni rritet në të gjithë botën dhe në disa raste arrin në 55%: në Itali, krahasuar me fillimin e 2020-ës, është rritur...

Latest news