24.5 C
Pristina
Wednesday, June 29, 2022

Starton Haxhi në Mekë, sa milion aty?

Më të lexuarat

Relaksimi pas dy vitesh kufizime pandemike

Myslimanët e parë që kanë mbërritur në Arabinë Saudite nga e gjithë bota për të kryer Haxhin, ritin e njohur, shtylla e 5-të e besimit islam.

Për shkak të situatës pandemike në dy vitet e fundit, Arabia Saudite e ka kufizuar Haxhin vetëm për pelegrinët vendas. Vitin e kaluar, 60,000 haxhinj e kryen Haxhin, krahasuar me rreth 2.5 milionë në vitin 2019.

Autoritetet saudite kanë njoftuar se gjithsej 1 milion vizitorë nga vendi dhe jashtë vendit do të pranohen për pelegrinazh këtë vit. /tesheshi.com

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit