11.9 C
Pristina
Sunday, December 3, 2023

Spiderman-i afrikan i Parisit, nis punën si zjarrfikës

Më të lexuarat

Emigranti musliman nga Afrika që morri epitetin “spiderman” pasi pasi u ngjit në një ndërtesë dhe shpëtoi një fëmijë të varur nga ballkoni, filloi punë në Brigadën e zjarrfikësve të Parisit.

Në maj, akti heroik i Mamoudou Gassame nuk i solli vetëm famën botërore e një dekoratë të presidentit francez, por edhe shtetësinë franceze dhe punën si zjarrfikës.

Brigada e zjarrfikësve në Paris ed paraqiti këtë javë si një nga 24 rekrutët e rinj.

“I dua shumë fëmijët dhe nuk do ta falja vetes nëse nuk do mund të ndihmoja për shpëtimin e asaj jete”, tha Gasame.

Ja dhe njëherë heroizmi i tij:

https://youtu.be/cBCurldzXBk

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit