14.5 C
Pristina
Tuesday, April 16, 2024

Shtetet e Bashkuara të Amerikës presin nga Kurti dhe Vuçiq të jenë konstruktiv në takimin e së hënës

Më të lexuarat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë deklaruar të premten se presin që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq të jenë konstruktiv në takimin e së hënës, të 27 shkurtit në Bruksel, në të cilën takim para vetes do të kenë planin evropian për normalizimin e raporteve.

SHBA-të kanë deklaruar se e përkrahin fuqishëm këtë plan evropian.

“Presim që dy liderët të jenë konstruktiv në takim, për të ecur para dhe me planin evropian”, ka thënë për Zërin e Amerikës në gjuhën serbe një zyrtar i Departamentit të Shtetit, në kohën kur kanë mbetur edhe tri ditë deri në takimin në Bruksel ndërmjet Kurtit dhe Vuçiqit.

Më tej kanë theksuar se është me rëndësi që Kosova dhe Serbia t’i shfrytëzojnë këto bisedime dhe të tregojnë gatishmëri për qetësi dhe të ardhme në rajon.

“Serbia dhe Kosova nëpërmjet dialogut duhet të arrijnë një marrëveshje të qëndrueshme…. Besojmë që normalizimi i marrëdhënie ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ka në pikësynim njohjen reciproke…”, thuhet ndër të tjera, duke shtuar se avancimi i dialogut do të hapë dyert drejt stabilitetit dhe integrimit në strukturat evropiane.

Ndërkaq, një ditë më parë emisari i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka deklaruar se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq në muajin janar dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në muajin shkurt kanë thënë se pranojnë në princip propozimin evropian.

Lajçak thotë se në takimin e së hënës pret që të dy ta pranojnë edhe zyrtarisht e publikisht, si dhe të diskutohet për zbatimin e tij.

“Ka ardhur koha që ai takim të organizohet në Bruksel dhe presim që nga partnerët tanë ta pranojnë zyrtarisht dhe publikisht atë propozim dhe të diskutojmë zbatimin e tij, kështu që ky është qëllimi i takimit tonë të hënën.

Unë nuk do të diskutoja formalitetet, mendoj se është e rëndësishme që palët të pranojnë, siç thashë, që është edhe formale dhe publike të thuhet se e pranojnë atë plan dhe më pas të diskutohen të gjitha detajet e tjera, para së gjithash përmbushja e këtij plani”, tha ai në një intervistë për “Tanjug”.

Ndërkaq, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha të enjten se propozimi evropian nuk është produkt i negocimit, meqenëse sipas tij më 18 gusht të vitit të kaluar është hapur tema për kornizën e përgjithshme të marrëveshjes, por pa pasur takime për atë temë, “ku pala tjetër nuk ka qenë e interesuar e as e gatshme për këtë, dhe tri javë pas atij takimi vjen propozimi”.

“Pra, nuk është se ne kemi negociuar dhe është sjellë propozimi. Propozimi shumë më shumë ka të bëjë me historinë prej më shumë se një dekade të dialogut të Brukselit. Pra, propozimi nuk është as produkt i përfshirjes së kërkesave negociuese të palëve”, tha ai, duke shtuar se është bazë e mirë për të vazhduar tutje. /Telegrafi/

Reklama

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit