Shpërthejnë protestat në Egjipt

0
38

Në Egjipt kanë shpërthyer protestat, pasi gjykata në Kajro ka konfirmuar dënimet për trazirat vdekjeprurëse të vitit të kaluar, në një stadium futbolli në Port Said.

Tifozët e ekipit të Kajros, Al-Ahly, kanë sulmuar selinë e Federastës së Futbollit të Egjiptit në kryeqytet, duke i vënë asaj flakën.

Në Port Said, qindra protestues kanë kërkuar të ndërpritet trafiku i tragetit të makinave në gjithë Kanalin e Suezit.

Dhuna e vitit të kaluar midis një ekipi lokal të Port Said-it dhe klubit Al-Ahly të Kajros ka lënë 74 njerëz të vrarë.

Gjykata në Kajro ka konfirmuar sot dënimet me vdekje kundër 21 personave për rolin e tyre në trazira.

Pesë nga 52 të pandehurit e tjerë janë dënuar me burgim të përjetshëm, ndërsa të tjerët kanë marrë dënime më të vogla ose janë liruar. /trt/kohaislame