17.7 C
Pristina
E enjte, 29 Korrik, 2021

Shkarkohet ministri i Malit të Zi që mohoi gjenocidin e Srebrenicës

Më të lexuarat

Në një projekt në Spanjë, hiri i letrës përdoret në vend të çimentos për të ndërtuar një autostradë. Kjo mund të kursejë mes 65 dhe 75 për qind të emetimeve të CO2.

Rrugët normalisht bëhen prej asfalti ose betoni: substanca që janë mjaft të kushtueshme gjatë prodhimit. Kjo është arsyeja pse projekti “Paperchain” në Spanjë po teston nëse rrugët mund të ndërtohen gjithashtu nga mbeturinat e letrës.

Në qytetin spanjoll të La Font de la Figuera, rreth 350 kilometra nga Madridi, projekti aktualisht po përpiqet të zvogëlojë prodhimin e çimentos. Për këtë qëllim, letra e vjetër që nuk mund të riciklohet digjet dhe pastaj përdoret si sipërfaqe rruge. Seksione individuale të autostradës spanjolle tashmë janë asfaltuar, siç raportohet nga portali “Tech & Nature”, transmeton Telegrafi.

Qëllimi: kurseni 18,000 tonë çimento në vit

Kompania spanjolle “Acciona” është përgjegjëse për këtë. Hiri i letrës jo vetëm që plotëson të gjitha kërkesat teknike të çimentos, por është gjithashtu është dukshëm më miqësor ndaj mjedisit, tha menaxheri i projektit nga “Acciona” te transmetuesi “Euronews”.

Mbulesa inovative mund të kursejë mes 65 dhe 75 për qind të emetimeve të CO2. Kjo është arsyeja pse kompania dëshiron të promovojë përdorimin e hirit të letrës në ndërtimin e rrugëve ndërkombëtarisht në të ardhmen.

Qëllimi i parë i kompanisë është përdorimi i trotuarit të ri në projekte në të gjithë Spanjën. Kjo mund të kursejë deri në 18,000 tonë çimento në vit.

Ndërtimi i rrugës afër Valencias është një nga tre projektet model të “Paperchain”.null

Projekti synon të shndërrojë mbetjet nga industria evropiane e pulpës dhe letrës në burime të reja. Sipas një studimi nga viti 2014, nga 130 milionë ton letër në vit, njëmbëdhjetë milionë ton janë mbeturina që nuk mund të riciklohen. /Telegrafi/

Mundësi ideale për t’u bërë me banesë në kompleksin Linda Premium ResidenceSponzorizuarLexo më shumëJa si zhduka celulitin për vetëm 28 ditëhttps://mjekesia.org/|SponsoredAlioski tregon se çfarë ndodhi mes tij dhe ArnautovicitMaqedonia e Veriut debutoi me humbje 3-1 ndaj Austrisë në Kampionatin Europian, teksa episodi më i shëmtuar i ndeshjes ishte kur sulmuesi austriak Arnautoviç shpërtheu në të shara ndaj Ezgjan Alioskit. Vetë futbollisti shqiptar dha një intervistë për Digitalb, ku sqaroi incidentin me sulmuesin austrTelegrafihttps://komentet.telegrafi.com/embed/stream?storyID=3157777&storyURL=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fne-spanje-nje-autostrade-po-ndertohet-nga-letra-e-vjeter%2F&initialWidth=360&childId=coral_thread_3157777&parentTitle=N%C3%AB%20Spanj%C3%AB%2C%20nj%C3%AB%20autostrad%C3%AB%20po%20nd%C3%ABrtohet%20nga%20letra%20e%20vjet%C3%ABr%20-%20Telegrafi&parentUrl=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fne-spanje-nje-autostrade-po-ndertohet-nga-letra-e-vjeter%2FStunning women from all around the world 5minstory.com|SponsoredMonkey Raised With Cats Has A Most Peculiar BehaviorOurFashionTrends|SponsoredOver 40 Church Signs That Got the Message Across in Hilariously Clever WaysYourDailySportFix|SponsoredDad Buys His Daughter A Car For Her Birthday, Then Finds This Letter InsideTettyBetty|SponsoredTakimi Kurti -Vuçiq, Hajrullahu: Kryeministri i Kosovës tha se nuk shkon për të vijuar dialogun, ky është një “takim nervash”TelegrafiThese Twins Were Named “Most Beautiful In The World”, Wait Until You See Them TodayHotPopToday|SponsoredLa pas vetes 38 gra, 89 fëmijë dhe 36 nipër e mbesa – ndërron jetë kreu i ‘familjes më të madhe në botë’TelegrafiDalai Lama zbulon një sekret: Njerëzit e lumtur kurrë nuk festojnë ditëlindjen e tyre dhe nuk çajnë kokën për festa!TelegrafiHer House Always Smells Amazing – This is how She Does It!HappyTricks.com|SponsoredShumë i lexuarKurti kërkoi largimin e tij nga delegacioni serb, Odaloviq: Jam i gatshëm të tërhiqemTelegrafiUS Navy Warships: The Navy’s New Battleship Is A BeastYourSportSpot|SponsoredDisa minuta pasi vdiq e moshuara nga coronavirusi – infermierja britanike i mori kartën për të blerë pije nga një makinë shitëse në spitalNjë punonjëse e Shërbimit Shëndetësor Kombëtar (NHS) është ‘kursyer’ nga burgu pasi përdori kartën bankare të pacientes së vdekur nga coronavirusi, për të blerë çipsa, ëmbëlsira dhe pije të gazuara nga një makinë shitëse në spital vetëm 17 minuta pasi 83-vjeçarja vdiq për shkak të virusit. Sipas DaiTelegrafiSimptomat e kancerit: Tri ndryshime të mëdha mund të sinjalizojnë rrezikun për sëmundjen vdekjeprurëseTelegrafiWhy Weight Loss Is a Popular Trend Among CelebritiesMyHealthReads.com|SponsoredShkencëtarët ringjallën një kafshë të ngrirë për 24 mijë vjet dhe shpejt filluan ta klonojnë atëTelegrafiNjë pasagjere 28-vjeçare sulmoi një stjuardesë në aeroplan, duke ia thyer dy dhëmbëTelegrafiAbdixhiku tregon pse Agim Veliu nuk është më kryetar i degës së LDK-së në PodujevëKryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka thënë se Agim Veliu nuk ka shprehur ambicie për të qenë kandidat për kryetar të Podujevës dhe se LDK-ja ka zgjedh kandidatët që kanë më shumë gjasa për fitore. Pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së, Abdixhiku u shpreh se të gjitha kompetencTelegrafiFailed Celebs Who Lost It All And Work Normal Jobs NowGenius-Story.com|SponsoredSheshelin as në Serbi nuk e lënë të flasë ‘siç do ai’ – ai bëhet nervoz dhe lëshon studion televiziveLideri i radikalëve serbë, krimineli i luftës Vojislav Sheshel ka shfaqur nervozen e tij edhe një herë, derisa ishte i ftuar në një emision televiziv në Serbi. Sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, Sheshel ishte duke folur rreth dënimit të fundit për Ratko Mlladiqin, ka thënë se Mlladiq tani do tTelegrafiHere’s why you should put a needle into a banana. This trick is super handy!Tips and Tricks|SponsoredBotëMë të lexuarat në Botë Telegrafi

Policët belgë që ruajtën Bidenin në Bruksel nga ndonjë sulm i mundshëm me dron – ata përdorën pushkë unike
Akull, erëra e dy muaj errësirë totale - italiania që izolimin e COVID-19 e kaloi e vetmuar në Arktik
Francezi që dëshironte ta transmetonte vdekjen e tij në internet, më në fund fiton të drejtën për eutanazi
Rrëfimi për “gruan e varur”, fotografia e së cilës zbuloi më së miri të vërtetën e mizorive të Ratko Mladiqit
Telegafi.com

TELEGRAFI sh.p.k.Rr. Rexhep Mala, Aktash, Nr.34, Prishtinë, Kosovë [email protected] 038 224 093 – +383 48 222 355

Ky portal mirëmbahet nga kompania “Telegrafi”. Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi, pa miratimin e drejtuesve të “Telegrafit”. Për ta shfrytëzuar materialin e këtij portali obligoheni t’i pranoni Kushtet e përdorimit.


RTV Dukagjini
Deutsche Welle
Shkabaj
Toske Geg

Partnerët   

Shkarkoje aplikacionin e Telegrafit për Android dhe iPhone

App Store
Google Play

   

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara© 2006-2021 Portali Telegrafi

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit