27.6 C
Pristina
E enjte, 5 Gusht, 2021

SHBA po i jep Izraelit armatim të ri

Më të lexuarat

SHBA po përgatit një paketë të re dhe mjaft të madhe për Izraelin, duket përfshirë edhe armët e mbetura në Irak.Sipas burimeve të Haberturk, drafti ”SHBA-Izrael – ligji i bashkëpunimit në përforcimin e sigurisë” në Senatin për Mardhënie Ndërkombëtare të ShBA-së pritet të kaloj me votim të fshehtë nga 100 antarët e senatit.

Disa nga titujt e këtij drafti për Izraelin janë:

Integrimi i rrjetit të sigurisë në detitn e Zi nga SHBA-ja.

Zgjërimi i rolit dhe shtimi i prezencës në NATO (edhe pse Izraeli nuk është antarë).

Rritja e bashkëpunimit në shërbimet sekrete.

Dhënia me qera e aeroplanmbajtësve, sistem i ri antiraketor dhe dhënia e armëve te veqanta.

Marrja e aeroplanëve ushtarak F-35 dhe përmirësimi i legjislacionit për dorëzimin e tyre.

Rritja e përpjekjeve për ndalimin e hyrjes së armëve në Gaza./mesazhi/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit