6.9 C
Pristina
Monday, December 5, 2022

SHBA dënon sulmin e dytë kibernetik të Iranit: Ne do të vazhdojmë të punojmë krah për krah me Shqipërinë

Më të lexuarat

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dënuar sulmin kibernetik të Iranit ndaj sistemit TIMS në Shqipëri.

Në një deklaratë zëdhënësi i DASH, Ned Price, tha se sulmi kibernetik i 9 shtatorit pason atë të 15 korrikut dhe shprehu mbështetjen ndaj Shqipërisë për të forcuar mbrojtjen kibernetike.

“Dënojmë me forcë sulmin kibernetik të 9 shtatorit kundër aleates sonë në NATO, Shqipërisë, i cli pason sulmin kibernetik të Iranit të 15 korrikut. Ne do të vazhdojmë të punojmë krah për krah me Shqipërinë dhe aleatët e partnerët e tjerë, për të forcuar mbrojtjen kibernetike dhe për t’i bërë përgjegjës aktorët keqdashës”, shprehet Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Ned Price.

Kujtojmë se sistemi TIMS në vend u sulmua më 9 shtator nga hakerat qëdyshohet se janë të njëjtët që sulmuan E-Albania-n 2 muaj më parë. Nga sulmi u bllokua verifikimi elektronik i pasagjerëve në porte dhe në aeroportin e Rinasit. Aktualisht sistemet e kontrollit të pasagjerëve në pikat kufitare janë rikthyer në funksion. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit