7.5 C
Pristina
Saturday, March 2, 2024

Sejfullau del pas 18 vitesh nga Guntanamo, pa asnjë akuzë(!!!)

Më të lexuarat

Sejfullau del pas 18 vitesh nga Guntanamo, pa asnjë akuzë(!!!)Fati cinik i të burgosurit më të vjetër në burgun famëkeq amerikan, lirim pa gjyq


I burgosuri më i vjetër i Guantanamos, një pakistanez i mbajtur pa gjyq për 18 vjet me dyshimin se kishte lidhje me al-Kaedën, u kthye në vendin e tij të shtunën, thanë Pakistani dhe Shtetet e Bashkuara.

Saifullah Paracha, një biznesmen nga Karachi, u arrestua në Tajlandë në korrik 2003 dhe fillimisht u dërgua në bazën ushtarake amerikane në Bagram, Afganistan. Një vit më pas ai u transferua në Gjirin e Guantanamos, Kubë.

“Ne jemi të lumtur që një shtetas pakistanez i ndaluar jashtë vendit është ribashkuar me familjen e tij,” tha Ministria e Jashtme e Pakistanit në një deklaratë.

Në moshën 75-vjeçare, Paracha ishte i burgosuri më i vjetër i Guantanamos, sipas grupit të të drejtave të njeriut Reprieve, i cili punoi për rastin e tij.

Ai kurrë nuk u ndoq penalisht nga autoritetet amerikane.

Departamenti i Mbrojtjes i SHBA konfirmoi riatdhesimin e Paracha, duke thënë se ndalimi i tij nuk ishte më i nevojshëm për të mbrojtur vendin nga një “kërcënim i rëndësishëm” për sigurinë e tij.

35 të burgosur mbeten ende në Gjirin e Guantanamos. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit