6.1 C
Pristina
E enjte, 13 Maj, 2021

Sallatë me mish të bardhë

Më të lexuarat

Përbërësit 2 cope mish te bardhe pule 1 qepe e vogel 1 luge vegete 200 ml uje 50 ml vaj 400 ml ajke e thart (shmant) 50 ml majoneze 150 gr djath 3 luge susam Magdanoz 300 gram pasta (makarona) te ziera Udhëzimet Qepa grihet imet (bluhet) dhe se bashku me mishin e bardhe te ndara ne copëza sipas deshires qiten ne uje dhe vaj dhe zihen ne zjarre te ngadalshem derisa uji te shteroj. Makaronat zihen sipas udhezimit dhe kullohen . Susami fergohet ne tigan derisa te merr ngjyre te arte dhe lihet te ftohet. Ne nje ene qitet mishi i bardhe i kulluar nga qepa dhe vaji, i qitet shmanti, majoneza, djathi i thermuar,susami,magdanozi dhe perzihen mire.Servohen ne nje ene qelqi te bukur dhe sherbehet. Autori: Blerta Spahiu/KSH

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit