14.4 C
Pristina
Saturday, May 18, 2024

Recep Tayyip Erdogan, njeriu i parë që voziti veturën elektrike të prodhuar në Turqi – publikohen pamjet e këtij momenti

Më të lexuarat

Kompania turke “Joint Venture Group Inc”, më saktësisht TOGG, ka prezantuar vetura e para të prodhuara në Turqi – bëhet fjalë për SUV dhe variantet sedan.

Krosoveri vjen nën ombrellën e C-SUV, kurse të parën e ka vozitur presidenti i Turqisë, Rece Tayyip Erdogan, në periferi të Stambollit.

Pamjet e publikuara më poshtë shfaqin presidentin turk duke vozitur veturën e parë elektrike që është prodhuar në Turqi, dhe që së shpejti pritet të fillojë prodhimi serik i saj.

Në gamë e këtyre veturave do të ketë motor me performanca të ndryshme si dhe me fuqi tejet të madhe, që lirisht mund të thuhet se të konkurrojnë ato që tashmë prej vitesh janë në treg.

Sidoqoftë, për ta ndjekur nga afër presidentin turk duke vozitur veturën e parë elektrike “Made in Turkey” ishte shumë i madh, pasi media lokale dhe ato ndërkombëtare ishin mbledhur për të kapur pamjet e para dhe deklaratën e të parit të vendit.

https://twitter.com/aysenurryel29/status/1210587214603833347

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit