1.5 C
Pristina
E enjte, 15 Prill, 2021

Raporti 24-orësh për COVID-19 në Kosovë: Asnjë i vdekur

Më të lexuarat

Në 24 orët e fundit në Kosovë nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes së pacientëve të infektuar me COVID-19.

Kjo është hera e parë, që nga data 29 qershor, që brenda 24 orësh nuk vdes asnjë person i infektuar me coronavirus në vendin tonë.

Kështu është bërë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, në raportin 24-orësh.

Sipas njoftimit të IKSHPK-së, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 481 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 97 raste pozitive.

Brenda 24 orëve nuk janë raportuar raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 14.301 raste nga 54.924 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 568 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 139 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 10.782 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.951.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 27 raste, komuna Gjilan 8 raste, komuna Klinë 8 raste, komuna Pejë 8 raste, komuna Gjakovë 5 raste, komuna Vushtrri 5 raste, komuna Drenas 4 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Mitrovicë 4 raste, komuna Obiliq 4 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Lipjan 2 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Prizren 2 raste, komuna Rahovec 2 raste, komuna Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Ferizaj, Hani i Elezit, Shtime, Skenderaj, Suharekë dhe Zubin Potok. 

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit