16.3 C
Pristina
E premte, 14 Maj, 2021

Qeveria e Serbisë: Ndryshimet e pronësisë së “Trepçes”, mund të destabilizojnë marrëdhëniet me Kosovën

Më të lexuarat

Përfaqësuesit e Qeverisë së Serbisë dhe lista Serbe në qeverinë e Kosovës kanë kërkuar nga zyrtarët në Prishtinë dhe bashkësia ndërkombëtare për të ndaluar procesin e paralajmëruar të nacionalizimit të kombinatit “Trepça”, raporton Anadolu Agency (AA). Shefi i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç ka thënë sot në Beograd se “konfiskimi ose likuidimi eventual i ‘Trepçës’ përfaqëson kthim në politikën e vjetër shoviniste të Prishtinës, të presionit mbi serbët dhe se do të rrezikonte dhe minonte seriozisht rezultatet në normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës”. Duke reaguar ndaj vendimit të autoriteteve në Prishtinë, në lidhje me pronësinë e përgjithshme të “Trepçës”, si dhe ndërmarrjeve të tjera sociale, të vihen në pronësi të Qeverisë së Republikës së Kosovës, Gjuriç në një konferencë për shtyp, tha se kjo është vjedhje dhe grabitje, si dhe paralajmëroi kryeministrin dhe zëvendëskryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa dhe Hashim Thaçin dhe organet vendimmarrëse në Prishtinë, “mos prekni atë që është e jona.” “Lini atë që ju kurrë nuk kishit lidhje”, tha Gjuriç, duke theksuar më herët se në Trepçë punojnë rreth katër mijë serbë. Ai theksoi se ky vendim është i njëanshëm dhe ia humb kuptimin negociatave në Bruksel në lidhje me pronën dhe se nuk do të jetë e zbatueshme për shkak se askush nuk do të ketë të drejtë morale e as politike që të kërkojë nga qeveria e Serbisë dhe përfaqësuesit e serbëve për tu dakorduar për zbatimin e vendimeve, për miratimin e së cilës nuk kishin asnjë ndikim. Ministri i Minierave dhe Energjisë së Serbisë, Aleksandar Antiç vlerëson se çdo përpjekje për të ndryshuar strukturën e pronësisë, është përpjekje për kthim të dhunës ligjore në skenë dhe shkelje të rënda të marrëdhënieve pronësore. “Në skenarin më të errët të likuidimit të ‘Trepçës’ është një përpjekje për të sjell në pikëpyetje mbijetesën e serbëve në veri të Kosovës. Në Trepçë punojnë 3.300 minatorë dhe 3.300 familje kanë të lidhur ekzistencën e tyre me punën e Trepçës dhe qeveria Serbe qëndron prapa këtyre minatorëve dhe u jep atyre mbështetje të plotë. Do të jemi pjesë e luftës për të ruajtur atë që është e jona “, tha Antiç, duke treguar se autoritetet në Prishtinë nuk mund të vendosin pa serbët e Kosovës, por në këtë rast edhe pa Qeverinë e Serbisë, sepse Trepça ka dy miniera , ‘Belo Brdo “dhe” Crnac ‘, ku gërmohen minierat nëntokësore në territorin e Serbisë. – Minatorët serbë paralajmërojnë protesta Sipas ministrit serb të Ekonomisë Zhele Sertiç në Fondin e Zhvillimit të Serbisë janë të regjistruara 51 për qind të pronësisë së ‘Trepçës’ dhe ajo ka rreth 400 milionë euro nevoja shtesë dhe ky është treguesi më i mirë se me paratë e kujt ka kryer punët e deri tanishme. Sertiç njoftoi se Agjencia e Privatizimit, në qoftë se autoritetet e Prishtinës nuk tërheqin vendimin, do të iniciojnë procesin privatizimit të Trepçës, e cila u ndërpre gjatë negociatave në Bruksel. Ministri i Punësimit dhe Çështjeve Sociale në Qeverinë e Serbisë, Aleksandar Vulin ka njoftuar për minatorët e Trepçës se nga e nesërmja janë të gatshëm të bashkohen me protestën derisa nuk përcaktohet fati i pronësisë në Trepçë. Përfaqësuesit serbë në qeverinë e Kosovës kanë shprehur qëndrimin e tyre se “çështja e Trepçës është mbi të gjitha”, dhe se lista Serbe të distancohet, nëse ky ligji kalon. Zëvendëskryeministri i Kosovës Dragovan Stojanoviç, tha se vendimi për Trepçën është sjell pa konsultim me ta dhe se të gjithë serbët e Kosovës janë unik në lidhje me këtë temë. “Tani kjo më shumë nxeh situatën. Shqetësimi im është se situata e sigurisë do të vazhdon të zhvillohet”, tha Stojanoviç dhe i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare që t’i kushtoj vëmendje kësaj çështje, që mos ndodhin gjëra tragjike. Ai më tej shtoi se ka hapësirë për të zgjidhur këtë problem dhe u bëri thirrje kolegëve të tij në Qeverinë e Kosovës në bisedë në dy ditët e ardhshme, siç tha ai, për të parandaluar dëmin e madh i cili mund të ndodhë. Përfaqësuesit e Qeverisë së Serbisë kanë paralajmëruar se në rast të zgjidhjes së imponuar, duke marrë parasysh nevojën për të ruajtur stabilitetin dhe ekzistencën e serbëve në Kosovë, konsiderojnë hapat ligjore dhe politike për mbrojtjen e pronës të Republikës së Serbisë. Në kuadër të Trepçës ndodhen minierat e hekur-zinkut që është njëra ndër më të mëdhatë në Evropë. Në ish Jugosllavi, industria e Minierës metalurgjike-kimike e plumbit dhe zinkut Trepça, prodhonte rreth 70 për qind të burimeve minerale të gjithë vendit dhe kishte pothuajse 20.000 punëtorë.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit