17.7 C
Pristina
E enjte, 29 Korrik, 2021

Protesta të dhunshme në Francë, një person humb krahun

Më të lexuarat

Përleshje të ashpra shpërthyen midis anëtarëve të partisë dhe policisë të cilët u përpoqën të parandalonin që një festë e paligjshme të zhvillohej në Francën veriperëndimore, duke rezultuar në disa lëndime, përfshirë një të ri që humbi krahun.

Orët e dhunës shpërthyen pasi rreth 1,500 njerëz kundërshtuan masat epidemiologjike, e cila ndalon ahengjet në mbrëmje në qytetin e vogël Redon në Brittany.

Rreth 400 oficerë policie morën pjesë në shpërndarjen e protestuesve, raporton euronews.

“Situata doli nga kontrolli shumë shpejt, njerëzit kryesisht hidhnin kokteje molotov dhe gurë”, tha prefekti Emmanuel Berthier.

Trazirat, në të cilat disa njerëz u plagosën, duke përfshirë pesë oficerë policie dhe një të ri që humbi krahun, zgjatën për më shumë se shtatë orë.

Sipas Berthier, situata u qetësua vetëm në mëngjes dhe prokuroria filloi menjëherë një hetim. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit