23.7 C
Pristina
E enjte, 29 Korrik, 2021

PRETENDIMI/ Letra me urrejtje ndaj muslimanëve: ç’kërkoi Karaxhiç nga “vëlla” Putini

Më të lexuarat

Krimineli i luftës Radovan Karaxhiç, i cili u dënua me burgim të përjetshëm në Hagë për gjenocid dhe krime lufte, u transferua kohët e fundit nga një burg në qytet në kazematin famëkeq britanik në Ishullin e Wight, i cili, sipas tij, është “plotësish i ekstremistëve muslimanë “. Ky përshkrim është bërë në një letër që ai i ka dërguar Presidentit rus Vladimir Putin, duke i kërkuar që ta nxirrte nga ai burg dhe t’i shpëtonte jetën.

Sipas një burimi të afërt me Karaxhiç, në një letër të botuar nga Alo serb, të cilën krimineli dyshohet se e ka dërguar përmes avokatëve të tij, ai i është drejtuar presidentit rus si “vëlla” dhe i përshkroi atij gjithë dreqin që kaloi sapo vendosi këmbë në Britaninë e Madhe.

Ai deklaroi se kushtet në burg janë të padenja për një njeri, se nuk ka ushqim apo terapi adekuate. Gjithashtu, që të burgosurit janë të etur për gjak, se ka kryesisht terroristë muslimanë, se ata vetë janë drejtuesit e burgut që nuk e lejuan atë të merrte kompjuterin e tij nga Hollanda, i cili përmban shumë material për ankesën që ai po përgatiste.

Ai iu lut Putinit ta ndihmonte, sepse duke e transferuar në një burg tjetër, jo vetëm që u poshtërua, por simbolika e këtij akti është shumë më e thellë. Ai ka deklaruar diçka si: “Britanikët e përjetuan këtë transferim timin si fitoren e tyre të madhe, politikanët e tyre po gëzohen, festojnë”, tregon burimi, duke theksuar se Karaxhiç theksoi se ai ishte vendosur në një ndërtesë të mbushur me asbest kancerogjen.

Duke gjykuar nga njoftimet që erdhën nga përfaqësuesi zyrtar i Britanisë së Madhe në seancën e KB, ka të gjitha shanset që Ratko Mlladiç të përballet me të njëjtin fat si Radovan Karaxhiç. Përfaqësuesi britanik vuri në dukje se Mlladiç do të transferohej pikërisht në atë vend.

Ai më tej shton se Radovan ishte lejuar të fliste vetëm me vajzën e tij Sonja dhe se ai në të vërtetë i diktoi asaj përmbajtjen e letrës, të cilën ajo më pas ia kaloi avokatëve.

Javën e kaluar, Sonja gjithashtu konfirmoi duke thënë:

“Kemi frikë për jetën e tij. Ai jeton në kushte të paqytetëruara. Në vetëm pak minuta, ne përpiqemi të shkëmbejmë informacione rreth tij dhe familjes së tij sa më shpejt të jetë e mundur, dhe të shkruajmë mesazhe për miqtë, bashkëpunëtorët dhe avokatët”.

Avokati i Karaxhiç, Goran Petronijevic tha për të njëjtën letër javën e kaluar se kushtet në të cilat qëndronte klienti i tij ishin tmerrësisht të këqija, duke deklaruar se “Radovan nuk është në burg, por në robëri”.

Ai gjithashtu theksoi se të gjitha të drejtat e tij njerëzore ishin shkelur dhe jeta e tij ishte rrezikuar seriozisht.

“Ai aktualisht është vendosur në izolim, ai është në një lloj izolimi sepse ai arriti nga një vend tjetër.

Nuk ka, fjalë për fjalë, asgjë. Vetëm një shtrat, një tualet dhe një dush. Ne po flasim për një plak të sëmurë, jo për Radovanin si dikur.

Ai është aq i izoluar plotësisht, nuk mund të flasë me askënd, nuk ka kompjuter, nuk ka letër apo stilolaps, nuk di të lexojë asgjë dhe izolimi mund të vrasë atë, ashtu si muslimanët ekstremistë mund ta vrasin.

Për ta, ardhja e tij ishte një dhuratë e Fitër Bajramit, siç paraqitej nga lobi musliman”, komentoi avokati. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit