23.7 C
Pristina
E enjte, 29 Korrik, 2021

Përmbytjet mbërthejnë Kinën, 12 të vdekur në një metro, evakuohen 200 mijë banorë

Më të lexuarat

Kina po përballet me përmbytje të jashtëzakonshme. 12 persona kanë humbur jetën në metro të qytetit Zhengzhou , në pjesën qendrore të vendit.

Shërbimet e emergjencës kanë raportuar përmbytje në të gjithë vendin ndërsa reshjet e shiut janë zhvendosur në Provincën Henan, një qytet 700 kilometra në jugperëndim të Pekinit.

Gati 200 mijë banorë janë evakuuar nga shtëpitë e tyre për shkak të përmbytjeve.

Qyteti përjetoi “një seri stuhish të rralla dhe të rënda” që “bënë që uji të grumbullohej në metro Chengdu” duke shkaktuar 12 viktima.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit