21.3 C
Pristina
Saturday, July 13, 2024


“Pederastët” e Papa Françeskut, furtunë në median italiane

Më të lexuarat

Si po pështjellohet Vatikani nga “bomba homoseksuale” brenda saj

Raportohet se Papa Françesku përdori termin “pederast” në një diskutim me priftërinjtë për pranimin ose jo të homoseksualëve në shkollat ​​priftërore shkaktoi bujë në Itali.

Ky term cilësohet si fyes për ata që në fakt janë të vetëfyerit më të të mëdhenj të kësaj toke e jo vetëm, prej zhytjes në vesin apo perversitetin më të ulët njerëzor.

Sipas mediave italiane, 87-vjeçari, duke folur në një takim me dyer të mbyllura me peshkopët në Romë javën e kaluar, raportohet se ka thënë se tashmë “ka prani të mjaftueshme të ‘frociaggine’ (pederastëve)”, termi që ai përdori në italisht në kishë dhe “nuk kemi nevojë për më shumë”.

Debati u rrotullua rreth faktit nëse homoseksualët duhet të pranohen apo jo në seminare ku priftërinjtë e ardhshëm trajnohen me Papa Françeskun kur u pyet nga një anëtar i auditorit se çfarë duhet të bëjë, siç thuhet duke shprehur mospajtimin e tij me një perspektivë të tillë dhe duke argumentuar se megjithëse është e rëndësishme që Kisha të hapi krahët për të gjithë, është e mundur që një gay të ketë një jetë të dyfishtë. Ai më pas thuhet se tha se tashmë ka mjaft prani homoseksuale në disa seminare duke përdorur termin frociaggine, i cili konsiderohet abuziv.

Informacioni u raportua fillimisht nga faqja Dagospia, por më pas mediat italiane si La Repubblica dhe Corriere della Sera dhanë informacione të reja për pozicionin e diskutueshëm dhe reagimet.

Duke cituar peshkopët që nuk donin të përmendeshin emrat, dy gazetat italiane raportuan se Papa Françesku e përdori termin si shaka dhe se të pranishmit ishin të habitur dhe të hutuar nga përdorimi i fjalës. Një peshkop madje i tha Corriere della Sera-s se Papa mund të mos e dinte se termi që ai përdori ishte abuziv.

La Repubblica dhe Corriere gjithashtu raportuan se në një takim nëntorin e kaluar u vendos që homoseksualët mund të pranoheshin në priftëri për aq kohë sa ata nuk kishin një jetë seksuale, por ky vendim u bllokua nga Papa Françesku.

Megjithatë, që kur u zgjodh në këtë pozicion, Papa Françesku është përpjekur të përvetësojë një diskurs më gjithëpërfshirës në deklaratat e tij publike për personat LGBT, duke i mërzitur shumë kardinalët konservatorë. Kur ai u pyet për priftërinjtë homoseksualë, u përgjigj: “Kush jam unë për të gjykuar…”.

Në dhjetor, ai lejoi priftërinjtë të bekojnë çiftet e pamartuara, si dhe çiftet e të njëjtit seks, një vendim që ishte konsideruar një ndryshim i madh në pozicionin e Kishës Katolike.

Megjithatë, që në vitet e para të pontifikatës së tij, ai e ka bërë të qartë se nuk do t’i lejonte homoseksualët të bashkoheshin me priftërinë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit