0.9 C
Pristina
Friday, December 8, 2023

Paralajmërim për “paqe saudite” me Izraelin

Më të lexuarat

Deklarimi i bujshëm i Bin Salman mbi zhvillim e pritshëm

Princi i kurorës saudite, Mohammed bin Salman tha se vendi i tij po shkon më pranë normalizimit të marrëdhënieve me Izraelin, pas lëvizjeve të ngjashme nga vendet e tjera të Gjirit dhe mes presionit të madh të SHBA-së për një marrëveshje saudite-izraelite.

“Ne po afrohemi çdo ditë”, tha princi i kurorës për Fox News, sipas pjesëve të intervistës së parë nga Reuters.

Intervista me trashëgimtarin e fronit erdhi në një kohë kur administrata e presidentit amerikan Joe Biden vazhdon përpjekjet e saj për të ndërmjetësuar marrëdhëniet midis dy fuqive rajonale, aleatit më të madh të Uashingtonit në Lindjen e Mesme.

Bisedimet për normalizimin janë pjesa qendrore e negociatave komplekse që përfshijnë gjithashtu lëshime të mundshme izraelite ndaj palestinezëve, si dhe diskutime rreth garancive të sigurisë së SHBA-së dhe ndihmës civile bërthamore të kërkuar nga Riadi.

Bin Salman tha se çështja palestineze është “shumë e rëndësishme” për Riadin.

“Ne duhet ta zgjidhim atë pjesë”, tha ai kur u pyet se çfarë nevojitet për të arritur një marrëveshje për normalizimin.

“Duhet të shohim se ku po shkojmë. Shpresojmë se do ta bëjë jetën më të lehtë për palestinezët dhe do ta sjellë Izraelin në pozicionin e një lojtari në Lindjen e Mesme”, tha ai.

“Nëse Irani merr armë bërthamore, duhet edhe ne”

Zyrtarët amerikanë kanë mbrojtur privatisht përfitimet e mundshme të një marrëveshjeje rajonale, e cila do të ishte një fitore e politikës së jashtme për Biden, i cili kërkon rizgjedhjen në nëntor 2024.

Bin Salman tha gjithashtu se nëse Irani merr armë bërthamore, “Arabia Saudite do të duhet t’i marrë ato gjithashtu”.

Arabia Saudite, së bashku me Izraelin, ka qenë prej kohësh një kundërshtar i Iranit, por marrëdhëniet janë përmirësuar që kur Riadi dhe Teherani ranë dakord të rivendosin lidhjet diplomatike në mars.

Intervista me prezantuesin e Fox, Bret Baier është intervista e parë mbretërore në televizionin amerikan që nga viti 2019.

Arabia Saudite është përfshirë në polemika, veçanërisht pas rolit të pretenduar të princit të kurorës në vrasjen e gazetarit të Washington Post, Jamal Khashoggi në vitin 2018. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit