20.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024


Njeriu i UNICEF-it: Një luftë kundër fëmijëve në Gaza!

Më të lexuarat

Një million të mitur, nën bombardimet e një shteti të pashpirt

James Elder, zëdhënësi i Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF), tha se ajo që po ndodh në Gaza është një “luftë kundër fëmijëve”.

Ai dikur punonte në Rafah në Gazën jugore, ku Izraeli ka kryer sulme intensive prej disa kohësh dhe foli për Anadolu-n për situatën e fundit në zonë dhe atë që ai pa.

Ai vizitoi Gazën për herë të dytë pas sulmit të 7 tetorit 2023.

“Ka shumë dëshpërim. Njerëzit janë shumë të lodhur, shumë njerëz janë të uritur. Ka ende shumë frikë se ideja e çmendur e një sulmi ushtarak (sulmi tokësor) në Rafah mund të realizohet”, tha Elder.

Ai theksoi se më pas vizitoi Spitalin Nasser në qytetin Khan Younis në jug të Rripit të Gazës dhe se ishte në gjendje të rëndë.

“Nasser, i cili është një spital shumë i rëndësishëm që u shërben veçanërisht fëmijëve të lënduar, nuk mund të ofrojë më shërbime. Unë vizitova dy spitale të tjera, të gjithë ishin plot,” tha Elder.

Ai vuri në dukje se UNICEF-i ka dërguar shumë furnizime mjekësore në spitale, megjithatë, ai beson se duhet ofruar shumë më tepër ndihma, veçanërisht në veri të Gazës.

Ai kujtoi se më shumë se 20 nga 36 spitalet në Gaza nuk mund të ofrojnë shërbim.

“Padyshim që mendoj se fëmijët janë ata që vuajnë më shumë në Gaza. UNICEF-i e quan atë që po ndodh këtu një ‘luftë kundër fëmijëve’. Normalisht, në të gjitha krizat si këtu, luftërat dëmtojnë fëmijët, të cilët janë më të pambrojturit. Megjithatë, ndërsa zakonisht rreth 20 për qind e të zhdukurve janë fëmijë, në Gaza kjo shifër është afër 40 për qind. Më shumë se 10,000 fëmijë janë vrarë dhe numri është ende në rritje. Nuk e dimë se sa njerëz janë nën rrënoja. Kjo është absolutisht shkatërruese për fëmijët. Shumë fëmijë janë të uritur dhe uria është e pashmangshme”.

Duke thënë se fëmijët në Gaza janë të ekspozuar ndaj stresit të madh psikologjik, Elder tha se e vetmja mënyrë për t’i trajtuar këta fëmijë është “vendosja e një armëpushimi”.

“Derisa të arrihet një armëpushim në Gaza, fëmijët do të vazhdojnë të jetojnë në një zonë lufte. Gaza nuk është një vend për fëmijë tani, por ka mbi një milion fëmijë këtu. Ne duhet të sigurojmë një armëpushim dhe të sigurohemi që fëmijët të marrin të gjithë kujdesin që u nevojitet,” tha Elder. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit