21.3 C
Pristina
Saturday, July 13, 2024

Një letër sekrete e Orbanit në Bruksel

Më të lexuarat

Njeriu që e nisi kryesimin e BE-së nga Moska

Politico ka siguruar një letër sekrete nga Viktor Orbán drejtuar Presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel pas vizitës së tij në Moskë.

“Dmitriy Peskov jashtë loje, Orban në lojë”, shkruan Politico, e tronditur nga ato që ata i quajnë “pozicione maksimaliste” me të cilat Orban, thonë ata, mund të bënte një audicion të qetë për zëdhënësin e Kremlinit.

Në letër thuhet, sipas Politico, se “koha nuk është në anën e Ukrainës, por në anën e forcave ruse”. Letra ka nëntë pika dhe askund nuk përmend faktin se Putin është ai që nisi pushtimin e Ukrainës në shkurt të 2022.

Për më tepër, siç thotë Orban në letrën e tij drejtuar Charles Michel, “pala ruse vlerëson se Kievi po humbet rreth 40 deri në 50 mijë ushtarë në muaj”. Por Orban as nuk i përmend humbjet ruse.

Ai shton gjithashtu se Moska është “e gatshme të shqyrtojë çdo propozim armëpushimi që nuk i shërben zhvendosjes dhe riorganizimit të forcave ukrainase”.

Ai gjithashtu thekson se i tha Putinit se shumë në Evropë pretendojnë se është në interesin e tyre të kthehen në një periudhë të rritjes ekonomike dhe paqes së përhershme.

“Por shansi për paqe zvogëlohet nga fakti se kanalet diplomatike janë të bllokuara dhe se nuk ka dialog të drejtpërdrejtë mes palëve që luajnë një rol udhëheqës në krijimin e kushteve për paqen”, shkruan Orban.

Kujtojmë se BE-ja dhe liderët e saj ndërprenë komunikimin me Moskën mes një sërë sanksionesh të vendosura nga Brukseli ndaj Rusisë pas pushtimit.

Të mërkurën, ambasadorët e BE-së do të diskutojnë udhëtimet e Orbanit në Bruksel.

“Nëse raporti hungarez kalon në të njëjtën mënyrë si kjo letër, do të jetë një takim i këndshëm,” komentoi me sarkazëm një diplomat për Politico.

“Asnjë pikë e kësaj letre nuk pasqyrohet në atë që ka bërë Bashkimi Evropian në më shumë se dy vitet e fundit”, shtoi ai për Politico.

Për më tepër, Orban shkroi në pikën tetë se ai beson se një armëpushim dhe bisedime paqeje janë ende të mundshme dhe shtoi se “në dy muajt e ardhshëm do të shohim humbje më dramatike në vijën e frontit se kurrë më parë”.

Më pas ai arriti në përfundimin se Evropa duhet të marrë drejtimin në përpjekjen për të sjellë paqen në Ukrainë, duke pasur parasysh se SHBA po shpërqendrohet gjithnjë e më shumë me afrimin e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit.

“Udhëheqja politike e Shteteve të Bashkuara është e kufizuar për shkak të fushatës zgjedhore në vazhdim”, shkroi Orbán. “Prandaj, nuk mund të presim një propozim të tillë nga SHBA në muajt në vijim. Ne duhet të konsiderojmë – në frymën e autonomisë strategjike evropiane – nisjen e një nisme evropiane”.

Ai e përfundoi letrën duke thënë: “Unë do të vazhdoj bisedimet për të krijuar mundësi për paqe që në javën e ardhshme”. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit