20.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024

Në Gaza, as ezan e as këmbanë

Më të lexuarat

Xhamitë dhe kishat e shkatërruara nga sulmet izraelite, si në Shqipërinë e 67-ës

Një ndër krimet e Izraelit në Gaza është shkatërrimi i xhamive deri në pikën sa mos dëgjohet ezan në të gjithë Rripin.

Sipas autoriteteve palestineze, bëhet fjalë 380 xhami të goditura e të shkatërruara, ku disa prej tyre ishin më shumë se 1000 vjet të vjetra.

“Krimi i bombardimeve dhe shkatërrimit të xhamive çoi në zhdukjen e ezanit, ezanit, në dhjetëra vendbanime në të gjithë Rripin e Gazës, si dhe në ndërprerjen e këmbanave të kishave,” thuhet në një deklaratë, duke shtuar se tre kisha u shkatërruan në sulmet e ushtrisë izraelite.

Ndaj, u bëhet thirrje organeve fetare në mbarë botën që të dënojnë këtë shkatërrimt të papracedent në kohët moderne të objekteve të adhurimit.

Në fakt, këtë e kanë bërë dhe komunistët shqiptarë në vitin 1967, me luftë ideologjike. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit