18.7 C
Pristina
Saturday, April 13, 2024

Municionet thërrmuese vazhdojnë të marrin jetë në Siri

Më të lexuarat

Regjimi dhe forcat ruse, 496 sulme midis korrikut 2012 dhe janarit 2023

Municionet thërrmuese vazhdojnë të përbëjnë një kërcënim serioz për jetën e civilëve në Sirinë e shkatërruar nga lufta, paralajmëroi të hënën Rrjeti Sirian për të Drejtat e Njeriut (SNHR), raporton Anadolia.

U raportua se regjimi dhe forcat ruse përdorën municione thërrmuese në të paktën 496 sulme midis korrikut 2012 dhe janarit 2023.

Sipas të dhënave të kësaj organizate joqeveritare, në ato sulme janë vrarë së paku 1053 civilë, mes të cilëve 394 fëmijë dhe 219 gra.

SNHR njoftoi se gjithsej 382 civilë, përfshirë 124 fëmijë dhe 31 gra, humbën jetën për shkak të shpërthimit të municioneve, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 1,435 civilë, përfshirë 518 fëmijë dhe 250 gra.

Municionet thërrmuese hidhen nga avioni ose qëllohen nga toka ose deti, duke shpërthyer në ajër dhe duke lëshuar dhjetëra ose qindra nën-municione ose bomba, që mund të mbulojnë një zonë sa disa fusha futbolli.

Shumë prej tyre nuk shpërthejnë në goditjen fillestare, duke lënë pas pjesë të rrezikshme që mund të vrasin dhe gjymtojnë, si dhe mina tokësore. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit