17.3 C
Pristina
E enjte, 13 Maj, 2021

Muhamed Ali del nga spitali

Më të lexuarat

Legjenda e Boksit Muhamed Ali u lirua nga spitali të martën, pas 18 ditë qëndrimi për tretmanin e sëmundjes së infektimit të traktit urinar, tha zëdhënsi i tij të Mërkurën.
Fillimisht u mendua se është një ndonjë rast krize e sëmundjes pneumonisë, por pastaj pas analizave, diagnoza ndryshoi.
Në vitin 1964, ai u bë kampion në kategorinë e rëndë duke fituar kundër Sonny Liston.
Pas kësaj, ai ndërroj emrin e tij duke e bërë Muhamed Ali si shkak i konvertimit të tij në Islam.
Ai është njohur poashtu për protestat e tij kundër luftës së Vietnamit dhe refuzimit për të qenë pjesë e konflikteve fetare. Ai doli në pension nga boksimi në vitin 1981 dhe u diagnostifikuar tre vjet më vonë me sëmundjen e Parkninstonit.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit