5.9 C
Pristina
Monday, March 4, 2024

Mjeku norvegjez që fajëson liderët botërorë për Gazan: A po i dëgjoni britmat…?!

Më të lexuarat

“Kjo nuk është vetëmbrojtje e Izraelit”, thotë Mads Gilbert

Aktivisti dhe mjeku norvegjez Mads Gilbert fajësoi liderët botërorë për vrasjen e civilëve në sulmet izraelite në Rripin e Gazës, raporton Anadolu.

“President Biden, zoti Blinken, a jeni zgjuar? Presidentja e BE-së Ursula von der Leyen, presidenti Macron, a mund t’i dëgjoni këto britma nga Gaza dje,” pyeti Gilbert në një video që ai ndau në platformën X.

Gilbert, i cili punoi për 16 vjet në Spitalin Al-Shifa, kompleksi më i madh mjekësor në Rripin e Gazës, kujtoi se Izraeli bombardoi një shkollë dhe një strehë të OKB-së në rajon, duke vrarë 700 civilë, 70 për qind e të cilëve ishin gra dhe fëmijë.

“Ju nuk po bëni asgjë, po bëni më pak se asgjë, po mbështesni aktivisht makinën e luftës izraelite dhe po i vrisni”, tha mjeku, duke kujtuar se deri më tani në Gaza janë vrarë më shumë se 15 mijë palestinezë.

Aktivisti fajësoi liderët botërorë për lejimin e vrasjes dhe madje mbështetjen me armë, mbështetje politike dhe mosveprim.

“Shkalla industriale e vrasjes në Gaza na kujton shumë prej nesh shkallën industriale të vrasjes së tmerrshme të hebrenjve nga ushtria naziste gjermane në vitet 1940-1945. Kjo nuk është vetëmbrojtja e Izraelit, ky është një gjenocid i përgjithshëm kundër popullit palestinez në Gaza dhe Bregun Perëndimor”, tha Gilbert.

Ai dënoi “politikën e eliminimit, vrasjeve sistematike dhe sulmeve ushtarake ndaj popullatës civile palestineze të pambrojtur”.

“Ju jeni përgjegjës. Ju shkruani emrat tuaj në faqet më të errëta dhe më të zeza të librave të historisë. Ju jeni bashkëpunëtor dhe do të mbani përgjegjësi”, tha Gilbert.

Mjeku bëri thirrje për t’i dhënë fund vrasjeve, për t’i dhënë fund rrethimit, për një armëpushim të menjëhershëm dhe për mbrojtjen e spitaleve dhe punonjësve shëndetësorë.

Ai gjithashtu theksoi nevojën e popullsisë në enklavën palestineze për ujë, ushqim, furnizime mjekësore dhe karburant.

“Kjo ndodh me thirrjen tuaj. Ju jeni përgjegjës. Ndaloni vrasjet masive dhe gjenocidin e Izraelit në Gaza”, theksoi Gilbert.

Izraeli rifilloi ofensivën e tij ushtarake në Rripin e Gazës të premten pas përfundimit të një pauze humanitare njëjavore të rënë dakord me grupin palestinez Hamas.

Të paktën 15,899 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 42,000 janë plagosur në sulmet e pamëshirshme ajrore dhe tokësore në enklavë që nga 7 tetori. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit