3.4 C
Pristina
Thursday, March 30, 2023

Mesazhe të Erdoganit për Suedinë e Greqinë…

Më të lexuarat

Turqia, e shqetësuar për retorikën anti-islame në Evropë

Turqia është e shqetësuar për rritjen e retorikës anti-islame në Evropë, veçanërisht në vendet skandinave, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

“Ne jemi të shqetësuar për rritjen e retorikës dhe veprimeve anti-islamike në Evropë, veçanërisht në vendet skandinave,” tha ai gjatë një paraqitjeje televizive në Ankara, duke iu referuar djegies së kohëve të fundit të kopjeve të Kur’anit në Suedi, Danimarkë dhe Holandë.

Turqia pret “hapa të sinqertë nga Suedia në luftën kundër islamofobisë”, shtoi ai.

“Ne presim që Suedia dhe Finlanda të përmbushin plotësisht detyrimet e tyre në memorandumin trepalësh,” tha Erdogan, duke iu referuar marrëveshjes së nënshkruar në qershor të vitit të kaluar midis Turqisë dhe dy vendeve nordike për hyrjen e tyre në NATO.

Duke e quajtur memorandumin e mirëkuptimit “hartë rrugore”, ai tha se është e nevojshme që vendet të përmbushin premtimet e tyre, veçanërisht në luftën kundër terrorizmit.

“Strehë e sigurt për organizatat terroriste”

Presidenti turk pretendon se një falje nga Suedia “nuk do t’i zgjidhë problemet”, duke shtuar se vendi është kthyer në një “strehë të sigurt për organizatat terroriste”.

Duke iu referuar luftës në Ukrainë, Erdogan tha: “Nuk mund të them se dërgimi i tankeve në Ukrainë mund të jetë një element i zgjidhjes. E gjithë kjo është e rrezikshme.”

Ai do të vazhdojë bisedimet me liderët e Rusisë dhe Ukrainës për të gjetur një mënyrë për të siguruar paqe të qëndrueshme.

Lidhur me tensionet me Greqinë, ai tha se Turqia “nuk do të qëndrojë vetëm në këmbë derisa Greqia të ndërmarrë veprime që kërcënojnë sigurinë e saj” dhe premtoi se Ankaraja “do të reagojë ligjërisht dhe në terren”.

“Qëndrimi i fundit i Greqisë ndaj Turqisë është kundër frymës së marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë dhe aleancës së NATO-s”, tha Erdogan dhe përsëriti se Athina po armatos ishujt në Mesdheun lindor në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit