17.8 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

LEMZA

Më të lexuarat

Këshilla për të ndaluar lemzën e shpeshtë:

-Duhet të pish ujë ose të hash një lugë sheqer sapo të zëre lemza.
-Faktori psikologjik arrin të ndalojë lemzën si p.sh. me anë të tërheqjes së vëmendjes bën që të ndalojë shtëllunga e ajrit.
– Ndalesa e frymëmarrjes, pirja e ujit të ftohtë me gllënka të vogla, vendosja në qafë e një cope akulli, vendosja e një borse akulli në bark, gudulisja e hundës për të provokuar një teshtimë, marrja e frymës thellë, duke ndjekur një ritëm të rregullt janë disa nga mënyrat e ndalimit të lemzës.
– Lemza mund të zërë edhe një fëmijë të porsalindur dhe mund të ndalohet duke e marrë në krah, i mbështet kokën në shpatull dhe i bie lehtë në kurriz, në mënyrë që t’ia nxjerrsh ajrin që ndoshta i ka dilatuar stomakun ose ezofagun.
-Një mënyrë tjetër është edhe frymëmarrja dhe nxjerrja në një qese letreje. Në këtë mënyrë rritet sasia e CO2 në organizëm.
-Mjekët kryesisht rekomandojnë ngrënien e një luge sheqer pa ujë.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit