24.7 C
Pristina
Wednesday, June 29, 2022

Kuvajti dhurom 2 miliardë dollarë ndihma për grusht shtetin e dhunshëm të Egjiptit

Më të lexuarat

Banka Qendrore e Egjiptit ka marrë një depozitë prej 2 miliard dollarësh nga Kuvajti, njoftoi guvernatori i Bankës.

Depozita është pjesë prej 12 miliard dollarësh ndihmë nga Arabia Saudite, Kuvajti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat i premtuan Egjiptit ndihmë financiare pas rrëzimit të presidentit demokratik Muhamed Mursi.
Guveranatori i Bankës Qendrore Hisham Ramiz tha për Reuters se depozita e të hollave tashmë është deponuar.
Vetëm një javë më parë Egjipti i kishte kthyer 2 miliardë dollarë Katarit, vend i cili mbështetë fuqimisht Mursin. /mszh/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit