29.6 C
Pristina
Wednesday, June 29, 2022

OKB: Arrihet pajtueshmëri për propozim rezolutën për Sirinë

Më të lexuarat

Pesë vendet anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kanë arritur pajtueshmëri për propozim rezolutën, që synon eliminimin e armatimit kimik të Sirisë.

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kishin mospajtime të mëdha lidhur me atë se si ta arrijnë këtë eliminim dhe kjo i kishte zvarritur negociatat.

Sipas agjencive të lajmeve, propozimi nuk përfshinë ndonjë veprim direkt për sanksione ose aksion ushtarak, nëse Damasku dështon të bashkëpunoj me marrëveshjen e ndërmjetësuar nga Uashingtoni dhe Moska, për ta vënë nën kontroll ndërkombëtar armatimin kimik të Sirisë, transmeton Rel.

Një aksion i tillë raportohet se do të kërkonte një tjetër rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Votimi për këtë propozim rezolutë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të bëhet sot më vonë gjatë ditës. /rel/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit