15.7 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

KRYEMINISTRI ERDOAN PËRURON XHAMINË E RE ARKITEKT SINANI

Më të lexuarat

Në ditën e parë të muajit të Ramazanit Stambolli fitoi edhe një xhami të re.

Xhamia e Arkitekt Sinanit e ndërtuar në lagjen Atashehir të Stambollit u përurua nga ana e Kryeministrit Rexhep Tajip Erdoan.

Në ceremoninë e përurimit morën pjesë edhe Presidenti i Gabonit, Ali Bongo Ondimba dhe Kryetari i Kuvendit Kombëtar të Irakut, Usame en Nuxhejfi.

Kryeministri Rexhep Tajip Erdoan në fjalën e tij të mbajtur me rastin e ceremonisë së përurimit dha mesazhe unionit dhe solidaritetit dhe shtoi se pjesa e Anadollit e Stambollit kishte nevojë për një xhami të tillë.

Kryeministri Erdoan tha se me këtë xhami kanë kryer një detyrë në shenjë kujtimi ndaj Arkitekt Sinanit.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit