10.7 C
Pristina
Sunday, December 3, 2023

Kriza: SHBA, plan për të shpëtuar veten dhe Perëndimin

Më të lexuarat

Lufta ekonomike me Rusinë: kush është në avantazh deri më tani?

Zyrtarët amerikanë po zhvillojnë një plan për të ulur çmimet globale të naftës që nuk është provuar kurrë më parë, për të parandaluar thellimin e krizës ekonomike dhe mungesën e ushqimit, shkruan The New York Times.

Ky plan, siç u tha, do të ishte në përputhje me sanksionet evropiane dhe do të mundësonte mbajtjen e dërgesave të naftës bruto ruse në tregjet globale, me një çmim të reduktuar ndjeshëm.

Gazeta thekson se Shtëpia e Bardhë ka frikë se një seri e re sanksionesh evropiane që synojnë ndërprerjen globale të rrjedhës së naftës ruse deri në fund të vitit mund të çojë në rritje të shumta të çmimeve të energjisë, gjë që do të kërcënonte më tej konsumatorët tashmë të ngarkuar dhe do të shtynte SHBA dhe ekonomitë e tjera botërore në një krizë të madhe dhe heqje dorë.

Ky zinxhir ngjarjesh mund të përkeqësojë mungesat tashmë të konsiderueshme të ushqimit që mundojnë shumë vende në mbarë botën.

Rizgjedhja e Joe Biden është gjithashtu e diskutueshme

Analistët kanë llogaritur se ulja e furnizimit me naftë mund të çojë në një rritje të çmimit të saj në 200 dollarë për fuçi ose më shumë, që do të thotë se amerikanët do të paguanin 7 dollarë për një gallon benzinë.

Ndërsa presidenti i SHBA Joe Biden i bëri presion Evropës për të ngrirë importet e naftës ruse për shkak të sulmit ndaj Ukrainës, disa analistë, si dhe ndihmësit kryesorë ekonomikë të presidentit, tani kanë frikë se një politikë e tillë mund të rezultojë që sasi të mëdha nafte ruse, e cila përbën vetëm nën një të dhjetën e ofertave botërore, të hiqen papritur nga tregu global.

Një goditje potencialisht e re e naftës që do të kërcënonte më tej ekonominë globale, dhe ndoshta perspektivat e rizgjedhjes së Bidenit, po shtyn administratën në Uashington të fillojë të bindë liderët botërorë dhe qarqet e biznesit në mbarë botën për të nënshkruar një marrëveshje për një kufi global mbi çmimin e naftës ruse.

Zyrtarët e administratës dhe vetë Biden tregojnë se qëllimi është i dyfishtë: të reduktohet fluksi i parave në makinën ruse të luftës dhe të lehtësohet presioni mbi konsumatorët në mbarë botën, të cilët po përballen me një rritje të vazhdueshme të çmimeve të karburantit.

Disa ekonomistë dhe ekspertë janë skeptikë

Ky plan nuk do të ndikonte në sanksionet evropiane, pretendon Shtëpia e Bardhë, por do të lehtësonte disa kufizime të tjera, me kusht që nafta ruse e transportuar të shitet me një çmim jo më të lartë se ai i vendosur nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj.

Kjo do t’i lejonte Moskës të vazhdonte transportin e naftës në pjesën tjetër të botës, dhe nafta që dërgohet tani në Francë ose Gjermani do të shkonte te klientët e tjerë në Amerikën Qendrore, Afrikë, Kinë dhe Indi, por me një çmim të reduktuar.

Disa ekonomistë dhe ekspertë në industrinë e naftës janë skeptikë se kjo ide do të realizohet dhe paralajmërojnë se plani mund të kontribuojë kryesisht në rritjen e fitimeve të rafinerive të naftës dhe se Rusia dhe aleatët e saj mund të refuzojnë kategorikisht të shesin

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit