4.9 C
Pristina
Wednesday, February 21, 2024

Kritika SHBA-së për reagimin ndaj vrasjes së gazetares së Al Jazeera-s

Më të lexuarat

Si u soll Uashingtoni ndaj një krimi të qartë izraelit, për më tepër ndaj një shtetaseje amerikane?

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA-së u përball me një breshëri pyetjesh në lidhje me atë që SHBA-të kanë bërë për të marrë përgjegjësinë për vrasjen e Shireen Abu Akleh, gazetares së Al Jazeera-s që u vra nga forcat izraelite vitin e kaluar.

Në një konferencë shtypi të mërkurën, e cila përkoi me Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, Vedant Patel u tha vazhdimisht gazetarëve se Uashingtoni po kërkonte llogari duke i kërkuar Izraelit të rishikonte rregullat e tij ushtarake.

“[Rishikimi] i rregullave tingëllon si diçka për të penguar dhe parandaluar që kjo [përsëri] të ndodhë,” tha një reporter dukshëm i frustruar.

Al Jazeera: Shireen u vra me gjakftohtësi

“A ka përpjekje aktive të SHBA-së për ta mbajtur Izraelin përgjegjës?”

Patel u përgjigj: “Ka një përpjekje aktive. Që nga vdekja tragjike e Shireen Abu Akleh, ne kemi vazhduar t’i bëjmë presion Izraelit që të rishikojë nga afër politikat dhe praktikat e tij mbi rregullat e angazhimit ushtarak dhe të shqyrtojë hapa shtesë për të zbutur rrezikun e dëmtimit të civilëve dhe për të mbrojtur gazetarët.

Java e ardhshme do të shënohet përvjetori i vrasjes së Shireen Abu Akleh, një gazetare palestinezo-amerikane, e cila u qëllua për vdekje nga forcat izraelite më 11 maj 2022, ndërsa mbulonte një sulm ushtarak në Jenin, në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Rrjeti mediatik Al Jazeera njoftoi atë ditë se Shireen Abu Akleh u “vra me gjakftohtësi”.

Uashingtoni hodhi poshtë përpjekjet për të kërkuar përgjegjësi për vrasjen në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC), duke tërhequr dënimin nga aktivistët e lirisë së medias dhe mbrojtësit e të drejtave palestineze, të cilët i bënë thirrje administratës së presidentit amerikan Joe Biden të kërkojë drejtësi.

Uashingtoni ishte “patetik që në fillim”

Izraeli, të cilin grupet e të drejtave të njeriut e akuzojnë për imponimin e një sistemi aparteidi mbi palestinezët, merr të paktën 3.8 miliardë dollarë ndihmë amerikane për sigurinë në vit.

Adam Shapiro, drejtor i Izraelit dhe Palestinës në Democracy for the Arab World Now (DAWN), një grup i të drejtave me bazë në SHBA, tha se përgjigja e Uashingtonit ndaj vrasjes së Shireen Abu Akleh ishte “patetike që nga fillimi”.

Të mërkurën, ai i tha Al Jazeera-s se qasja e administratës Biden ndaj rastit ishte “shprehje mendimesh dhe lutjesh”, ndërsa përpiqej “ta bënte të largohej”.

Edhe pse SHBA nuk ka kryer hetimet e veta për rastin, Patel tha të mërkurën se vrasja e Shireen Abu Akleh ishte “e paqëllimshme”.

Ai nuk dha asnjë provë për të mbështetur këtë vlerësim, i cili përkon me pretendimet e Izraelit.

SHBA hoqi dorë nga ndjekja penale e autorëve?

Disa hetime nga grupet e të drejtave të njeriut dhe mediat dhe deklaratat e dëshmitarëve hedhin dyshime mbi pretendimin se vrasja e Shireen Abu Akleh ishte aksidentale, duke vënë në dukje se ajo mund të ishte identifikuar nga pajisjet e saj të shtypit kur u qëllua për vdekje.

Që në fillim, Uashingtoni bëri thirrje për përgjegjësi në atë rast dhe njoftoi se vrasësit e gazetarëve “duhet të ndiqen penalisht sipas ligjit”.

Megjithatë, pasi Izraeli pranoi se kishte një “mundësi të madhe” që ushtria e tij qëlloi me armë zjarri që vrau Shireen Abu Akleh, por përjashtoi një hetim penal për atë që ndodhi, zyrtarët amerikanë duket se kanë hequr dorë nga thirrjet për ndjekjen penale të autorëve. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit