21.3 C
Pristina
Saturday, July 13, 2024

Kina vazhdon të provokojë situatën, kryen stërvitje të tjera ushtarake “në shkallë të gjerë” rreth Tajvanit

Më të lexuarat

Ushtria e Kinës ka thënë se ka kryer stërvitje ushtarake rreth ishullit të vetëqeverisur të Tajvanit – që u fokusuan në sulmet tokësore dhe sulmet detare – në stërvitjet e dyta të tilla në më pak se një muaj.

Komanda e Ushtrisë Çlirimtare Popullore tha në një deklaratë të dielën vonë se forcat e saj kishin organizuar “patrulla të përbashkëta të gatishmërisë luftarake dhe stërvitje luftarake aktuale” në detin dhe hapësirën ajrore rreth Tajvanit, të cilën Pekini e pretendon si të tijën, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Qëllimi i stërvitjeve ishte të testonin aftësitë e përbashkëta luftarake dhe “të kundërshtonin me vendosmëri veprimet provokuese të forcave të jashtme dhe forcave separatiste të pavarësisë së Tajvanit”, tha në një deklaratë të shkurtër koloneli i lartë Shi Yi, një zëdhënës i komandës.

Në anën tjetër, zyra presidenciale e Tajvanit tha se Kina po bënte “akuza të pabaza” dhe dënoi ashpër stërvitjet, duke thënë se paqja dhe stabiliteti i ngushticës së Tajvanit dhe rajonit ishin përgjegjësi e përbashkët e Tajvanit dhe Kinës.

Pozicioni i Tajvanit është shumë i qartë, në atë që nuk do të përshkallëzojë konflikte dhe as nuk do të provokojë mosmarrëveshje, por do të mbrojë me vendosmëri sovranitetin dhe sigurinë e tij, tha zyra në një deklaratë.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha të hënën se kishte zbuluar 57 aeroplanë ushtarakë kinezë dhe katër anije të marinës që operonin rreth ishullit gjatë 24 orëve të mëparshme, duke shpërndarë harta në Twitter për të treguar shtigjet e tyre të fluturimit.

Kina kreu stërvitje të ngjashme në fund të muajit të kaluar pasi Shtetet e Bashkuara miratuan një projekt-ligj për shpenzimet e mbrojtjes që përfshinte mbështetjen për Tajvanin, me Taipein që raportoi se 43 aeroplanë kinezë kaluan “vijën mesatare”.

Të njëjtën javë, Taipei njoftoi se do të zgjasë shërbimin e detyrueshëm ushtarak nga katër muajt aktual në një vit duke filluar nga viti 2024.

Kina, e cila nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës për të vënë nën kontrollin e ishullit, ka rritur aktivitetet e saj ushtarake në ujërat dhe hapësirën ajrore pranë Tajvanit që kur Tsai Ing-wen u zgjodh për herë të parë president në vitin 2016.

Por tensionet u rritën ndjeshëm në gusht vitin e kaluar pasi kryetarja e atëhershme e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi vizitoi ishullin.

Qeveria e Tajvanit thotë se vetëm njerëzit tajvanez mund të vendosin për të ardhmen e ishullit dhe është zotuar të mbrohet nëse sulmohet nga Kina. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit